Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Cerrahi kelimesinin getirdiği korku ameliyatsız tedavi yöntemleri ve bitkisel tedaviler her zaman hastaların ilgisini çekmiştir özellikle vücuduna müdahale yapılmasından korkan hastalar için çok daha ilgi çekici olmaktadır. Bunu fırsata çevirmeye çalışan şarlatanlar bu işten nasıl para kazanırım düşüncesi ile çok çeşitli işe yaramaz uygulamalarla hastaların tedavisinin gecikmesine neden olmaktadır.
Bu tür uygulamalardan zarar görmemeniz için sayfa içeriğini dikkatli okumanız yararınıza olacaktır.
Kıl Dönmesi Bitkisel İlaç
İşe yaramasa da bu amaçla piyasaya sürülmüş tek ürün (ilaç değildir) pilonol L-125 tir. İçeriği net anlaşılabilir değildir ancak polifenol diye bir madde olduğu yazmaktadır. Derinin 1-2 cm altında yani 1-2 cm derinlikte olan bir kıl yumağına ulaşması imkansız olan böyle bir ürünün pilonidal sinüs tedavisinde kullanılması veya önerilmesi son derece anlamsızdır çünkü bu kadar doku derinliğine ulaşması imkansızdır. Diğer taraftan pilonol denilen bu ürünü direk kılın üzerine döktüğümüzde bile kıla herhangi etki yapmamıştır. Ürün tamamen para kazanmak için piyasaya sürülmüş ve çok pahalıya satılan gereksiz üründür. Uzak durmak akıllıca yaklaşım olur.
Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Kür
Youtube gibi popüler sitelerde paylaşılan tek küt ısırgan otu lapasıdır, bu kürü öneren kişi her ne kadar kendini tıp profesörü gibi lanse etmeye çalışsa da tıp eğitimi almamış, beklide hayatında kıl dönmesi hastalığı görmemiş kimyacıdır. Isırgan lapasının doku içindeki kılları eritmesini beklemek mercimek çorbasıyla çürük dişi onarmayı düşünmek kadar anlamsızdır. Her ne kadar ekonomik değeri olmasa da hiçbir yararı olmayacağı için anlamsızdır. Hatta denemekten sorun çıkmaz yaklaşımı bile son derece gereksizdir.
Kristalize Fenolle Kıl Dönmesi Tedavisi
Uzun yıllardır uygulanan bir yöntemdir. Formaldehit denilen aşırı zehirli ve yakıcı bir madde kullanılır. Kullanmadan önce şeker veya tuz gibi kristal halde olduğu için “kristalize fenol” de denmektedir. Ameliyat korkusu olan hastalarda rahatlatıcı amaçla kullanılmaktadır. İnce uçlu pense benzeri cerrahi aletlerle kılın giriş deliğinden girilir, doku içindeki kıllar bulunup alınmaya çalışılır. 2-4 mm kadar ince delikten çalışıldığı için işlem tamamen körleme yapılmak zorundadır. Körleme olduğu için kılların arındırıldığından emin olunamaz. Hastalığın asıl nedeni olan giriş delikleri genişlemiş bir şekilde kalır ve hastalığın kendi olan sinüs doku içinde kalır. Yani özünde tam bir tedaviden söz edilemez. Hastanın şikayetleri geçici süreliğine azaltılmış yani asıl tedavi kısa süreliğine ötelenmiş olur.
Kıl Dönmesi Gümüş Tedavisi
Kristalize fenolün yerine gümüş kullanılır, burada kullanılan gümüş öyle takılardaki gibi değildir, kolloidal gümüş ya da gümüş nitrat yani sıvı haldedir. Gümüş nitrat tedavisi de denmektedir. Fenol tedavisinden tek farkı kullanılan kimyasal maddenin farklı olmasıdır. Bunun dışında her şey aynıdır. Gerçek bir tedavi değildir, şikayetleri azaltıcı bir uygulamadır.
Sinüsotomi
Çağdaş ameliyatlarla yukarıda yazılan ameliyatsız yöntemlerin harmanlanmasıyla ortaya konmuş “çok kolay cerrahi” denebilecek bir yöntemdir. Sinüsotomi yöntemini Türkiye’de ilk uygulayan doktorlardan Proctoloji Uzmanı Dr. Nizam Kurtdere tarafından popülarize edilmiş ve çok sayıda cerrah tarafından uygulanmaktadır. Punch denilen 3-5 mm çapında aletle hastalığın nedeni olan delikler bütün olarak alınır, buradan girilir, sinüsün yok edildiğinden emin olununcaya kadar temizlenir. Bunun için çeşitli kazıyıcı küretler ve çelik fırçalar kullanılır.
Aslında çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarına benzer uygulamadır ama şu farkları vardır;
Neşter kullanılmaz, çok pratiktir, çabuk yapılabilir, genellikle dikiş gerekmez, narkoz uygulanmaz, 2 cm lik yerin uyuşturulması yeterlidir, tekrarlama ihtimali düşüktür, çok sayıda giriş deliği olsa da uygulanabilir
Bu ve benzeri bir çok avantajı sebebiyle ameliyatsız tedavi yöntemlerine sokulmaktadır.
Sinüsotominin en önemli olumsuzluğu uygulamayı bilen doktor sayısının az olmasıdır ancak özellikle klasik yöntemlere bir çok üstünlüğü olduğu için kıl dönmesinin tedavisine yoğunlaşmış cerrahlar arasında hızla yaygınlaşmaktadır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi
Tahmin edilebileceği gibi ısırgan otunun maliyeti yoktur ama işe yarama ihtimali de yoktur. Pilonol fiyatı 300 TL civarı ama bu da para kaybından başka işe yaramaz.

Fenol ve gümüş tedavisi gibi kolay uygulanan ama gerçek tedavi olan sinüsotomi yöntemi dururken kristalize fenol veya gümüşü uygulatmak gereksiz zaman kaybıdır, doktorunuz sinüsotomi yöntemini biliyorsa onu yapmasını isteyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017