Ayak Tabanı Siğili Tedavisi

Ayak tabanında ortaya çıkan siğiller genellikle nasırla karıştırılır, hatta doktorlar bile yanlış teşhis koyabilir. Nasıra çok benzese de verruko plantaris denilen bu hastalığı ayırt edebilecek farklılıklar vardır. Tecrübeli bir doktor nasırla siğili kolaylıkla ayırt edebilir. Aslında tedavi yöntemleri aynıdır ama verruko plantaris yani ayak tabanında siğil bulaşıcı olduğu için en kısa sürede tedavi edilmelidir. Nasır gibi ertlenmemelidir.

Ayakta Siğil Neden Olur

Tek nedeni mikrobu (HPV – Human Papillom Virüs) bir başka siğilli kişiden almaktır. En yaygın bulaşma yolu çıplak ayakla hastalıklı kişinin terliğini giymektir. Ortak terlik kullanımı dışında ortak çorap, ayakkabı, çıplak ayakla zemine basmak, aynı küveti kullanmak, havuza girmek gibi bir çok sebeple bulaşabilir. Denize girmekle bulaşma ihtimali çok düşüktür. Bu HPV virüsü ayaağ bulaştığı gibi el yüz gibi tüm vücut bölgelerine de bulaşabilir. Yine aynı virüs jenital organlar veya anal bölgeye bulaştığında adı kondilom olarak kullanılır.Anal ve genital bölgede yayılma çok daha hızlı olabildiği için asla ertelenmemeli en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Ayak Tabanı Siğili Tedavisi

Yukarıda bahsedildiği gibi nasıra benzer şekilde tedavisi yapılır. Var olanların hepsi aynı günlerde yok edilmelidir. Ailede başkalarında varsa aynı dönemde birlikte müdahale edilmelidir. Eş zamanlı yapılmazsa bir yandan iyileşirken bir yandan yeniden oluşum devam eder.

Tedavide krio terapi, nasır bandı ve çeşitli asitli solusyonlar kullanılsa da bunların tamamı yetersiz kalır. Koterle yakma işlemi yaygın şekilde uygulanmaktadır ancak koterde etraf yanığı çok olduğu için radyo frekanstan daha kötü sonuçları vardır. Radyo frekansta lateral termal hasar denilen işlemin hemen yanındaki deride yanık daha az olur.

En etkili siğil tedavisi radyo frekans tedavisidir. 1-2 dakika içerisinde yok edilebilmektedir. Tecrübeli ellerde neredeyse hiç tekrarlamaz.

Ayak Siğili Ameliyat Tedavisi

Eski yöntem ameliyatla siğil tedavisi çok zahmetli olduğu için artık devlet hastaneleri dışında pek yapılmamaktadır. Özellikle bu tür hastalıklara yoğunlaşmış kliniklerde ameliyatla siğil tedavileri tamamen terk edilmiştir ancak ciddi bir yan etkisi olmadığı için uygulanabilir.

Lazerle Siğil Tedavisi
Elektrokotere benzer bir şekilde yakma işlemidir. Yakarak yok eder, elektrokotere üstünlüğü yoktur, “lazer” kelimesi ile hastanın aklını çelmek daha kolay olmakta yine “lazerle” diyerek daha yüksek ücret talep edilebilmektedir. Radyo frekans tedavisi lazerden daha iyi sonuç vermektedir.

Taban Siğili
Nası ile çok karıştırılan bir durumdur. Doktor muayene esnasında bunu rahatlıkla ayırabilir ama sıradan vatandaşın ayırması zordur. Aslında ayırmakta çok gerekli değildir çünkü nasır da siğil gibi tedavi edilir.

Siğilden Korunma Yolları

Diğer vücut bölgelerindeki siğillerde olduğu gibi hastalıklı olduğu bilinen kişilerle direk temastan sakınılmalıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi ortak eşya kullanımından kaçınılmalı ve sorun fark edildiği anda tedavi başlanmalıdır.
Bitkisel Siğil Tedavisi
Asla ilgilenmeyin, bitkisel ürünlerle tedavi olamazsınız bilakis ilerlemesine neden olursunuz. Piyasada bitkisel adıyla satılan asitleri kullanmakta son derece tehlikelidir, etraf deride tedavisi çok zor yanıklara neden olabilirsiniz.

Siğil İlacı

Aldara Krem
Vücudun savunma mekanizmalarını geliştirerek virüsle savaşta başarı oranını artırmaktadır. Ayaklarda pek etkili olmamaktadır. Daha çok yüz bölgesinde yaygın olduğunda önerilir. Yine makat bölgesinde ciddi deri yanıklarına neden olduğu için kullanılmamaktadır.

Avuç İçi Siğilleri
Ayaktaki gibi değerlendirlip onun gibi tedavi edilir, başarısı son derece yüksektir, ayrıntısı farklı sayfada ele alınacaktır.
Tedavi Edilmezse Ne olur
Kendi haline iyileşme ihtimali yok denecek kadar azdır. Giderek etrafa bulaşır ve sayısı gün geçtikçe artar, diğer taraftan var olanlar ve yeni çıkanlar giderek genişler, bir kişide onlarca olabilir. Daha fazla ilerlememesi için teşhis konduğu anda tedavi planı yapılmalıdır. Siğilin yapısına bağlı olarak abartılı düzeylere ve büyüklüklere erişebilir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi doğru yaklaşım olabildiğince erken dönemde tedavisi yapılmalıdır, atalarımızın deyimiyle “tılanıo küçükken öldürün”.

Taban Siğili Tedavi Fiyatı
Nasır gibi tedavi edilir, ücretlendirilir ve nasır gibi takip edilir. Nasır tedavisinde radyo frekans uyguluyoruz, nasırın durumuna ve hastanın talebine göre gerekirse ameliyatla alıyoruz. Tedaviyi bölgesel uyuşturmayla yapıyoruz. Nasır tedavisinde önemli olan nidus denilen doku içindeki kökünün alınmasıdır ve tedavi sırasında bu işlemi gerçekleştirdiğimizden emin oluyoruz. Ücretlendirme nasırın büyüklüğü ve sayısına göre yapılıyor.  Çapı 1 cm’ye kadar olan nasırın tedavi ücreti 1000 TL birden fazla sayıda nasıra müdahale edilirse birinciden sonraki her nasır için 500 TL alınıyor. Bu ücretler SGK sı olanlara % 50 olarak uygulanır yani ilk nasır 500 eklenen her nasır 250 TL dir. 1 cm’den daha büyük nasırların ücretlendirmesi muayeneyle veya sanal muayene sayfamızdan göndereceğiniz fotoğrafa göre yapılır. Ücretler tedavi ücreti olup muayene ve diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.

Ayak Siğili Tedavi Önerileri
Nasır bandı, silikon yastık gibi başarısız ürünlerden uzak durun, bunları kullandığınız sürece ailenizin diğer üyelerine bulaştırmaya devam edersiniz.
Yakıcı asit ve krio kökünü alamadığı için tekrarlar bunu bilerek kullanın

En iyi tedavi yöntemi Radyo frekanstır
Radikal düşünün ve radyo frekansla kökünden kurtulun
Bulunduğunuz yerde RF yoksa elektrokoter ile yaktırın.

Ameliyatın da başarısı yüksektir ama ağrının biraz daha fazla olacağını bilin
Tedavinizi yaptırıncaya kadar etrafınızdaki insanlara bulaştırmamak için ortak eşya kullanmayın, çıplak ayakla dolaşmayın.

Op. Dr. Ergun Aygören

 

2 Comments

Add a Comment
 1. Ertekin

  çok sayıda olanlarda hepsi aynı gün alınırsa yürümek zorlaşırmı acaba, iki ayakta olunca sorun olur mu
  Op Dr Atilla Kaya
  Her iki ayağınızda varsa ve yaygınsa önce birini sonra diğerini almak daha mantıklı olur.

 2. Ferhat

  Hocam Merhaba. Derinin altında uçları beyaz nokta şeklinde sayıları 10 kadar sabahları zor basıyorum ama gün içinde alışıyorum acısına ne olabilir hocam rahatsizligim. Bişiy onerebilirmisiniz iyigunler
  Op Dr Seher Şirin
  Tarifiniz siğile benziyor ama muayeneyle netleştirilebilir. Nasır bantlarının faydası olabilir, deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017