Basur Tedavisi

Basur çok çeşidi, buna bağlı olarak bir çok tedavi yöntemi olan bir hastalıktır. Yöntem seçimi hastalığın tipine, derecesine, hastanın beklenti ve isteğine, verebileceği ücrete, hizmet alınan kliniğe göre yapılır. Seçilen uygulamaya göre bölgesel uyuşturma veya narkozla yapılabilir.
Yöntemleri öncelikle ameliyatla, ameliyatsız olarak iki sınıfa sokabiliriz.

Ameliyatsız Basur Tedavi Yöntemleri

Basur Lazer Tedavisi
Bit tür ışık tedavisidir, ışık memeye tutulur ve meme haşlanma gibi hasar görür. Bu haşlanan alan yeni sağlam, sağlıklı dokuyla kaplanır. Uygulama 3-4 dakika sürer, hasta aynı anda işine dönebilir. 1. – 2. Derecelerde kullanılır. 3. Derecede lastikle boğma ile birlikte uygulanır. Kanma varsa lazer dokunulduğu anda kanama durdurulur.
Lazer Tedavi Üstünlükleri
Ağrı hafiftir
Kanama pek olmaz
Dışkı ve gaz kaçırma olmaz
İstirahat önerilmez
Bölgesel uyuşturmaya bile ihtiyaç olmaz.
Lastikle Boğma Tedavisi Sonrası Ağrı Olurmu
İç basurda kullanılır. Memeyi içine çekip memenin dibine dar lastik halka koyan bir aletle yapılır. Lastik halka memelere giden kan akışını engeller ve boğulan meme büzüşüp, çürüyüp yok olur. Son derece pratiktir. 1.- 2. Ve 3. Derece iç hemoroidlerde kullanılır. Lastik halkanın kopardığı yer yeni sağlam doku ile kaplanır. Gerekirse iki ay sonra ikinci seans uygulanabilir. Genellikle lazer ile birlikte kullanılır.
Lazerdeki tüm avantajlar lastikle boğma için de geçerlidir. Bu yöntemin bir diğer üstünlüğü lazer 3.derecelerde uygulanmazken boğma yöntemi uygulanabilir.

Basur İlaçlarını SGK Karşılarmı

Çoğunu karşılamaktadır ama bir kısmı ilaç ruhsatıyla üretilmediği için karşılamaz

Hastalığın çürük dişten farkı yoktur, nasıl çürük diş ilaçla iyileşemezse basurda iyileşemez ancak çürük dişin verdiği ağrı ilaçla geçirilebildiği gibi basurdan kaynaklanan şikayetler de ilaçlarla hafifletilebilir. Bitkisel ilaçlar ve doğal yöntemler için de aynı şeyler söylenebilir. Burada hastaların aklına şöyle soru gelmektedir “komşum Ayşe hanım xxx ilacını kullandı bir haftada geçti”. Aslında burada temel sorun yanlış teşhis konmuş olmasıdır. Pıhtı toplanması gibi % 100 kendiliğinden düzelen hastalığa basur teşhisi konur ilaç kullanınca geçer, ha buki ilaç kullanmasa da aynı sürede kendiliğinden düzelir.
Basur Ameliyat Çeşitleri

Milligan Morgan
İleri düzey basurlarda uygulanır, çok zahmetli ve ağrılı bir ameliyattır, 2-4 hafta istirahat gerektirir. Memeler kesilerek alınır, cerrahi bir işlemdir. Hasta açısında çok eziyetli olduğu için giderek daha az uygulanan bir seçenektir. Benzer ameliyatlar da aynı sınıfa sokulabilir. Basur ameliyatları sonrası yaşanan gaz kaçırma, dışkı kaçırma makat darlığı gibi ciddi yan etkilerin en sık yaşandığı yöntemdir. Bu yan etkileri cerrahları temkinli olmaya zorlamaktadır.
De Longo Ameliyatı 
Longo veya hemoroidopeksi olarak ta bilinir. Hemoroidlerin olduğu seviyenin hemen üstünden simit gibi halka şeklinde bağırsak parçası alet yardımıyla kesilerek çıkarılır. Klasik cerrahiden zahmetsizidir ama memelerin olduğu bölgeye müdahale edilmediği için tekrarı çok yüksektir. İlk dönemlerde cerrahlar çok uygulamıştır ancak orta vadede sonuçlar kötü olduğu için uygulayıcısı hızla azalmıştır. Daha çok kullanılan alet sebebiyle fazla para kazandırdığı için yapılmaktadır.

THD Basur Ameliyatı (HAL)

Basuru besleyen atar damar tıkama işlemidir. Basura gelen atar damar memeden 5-7 cm yukarıdan doppler yardımıyla bulunur, kökünden bağlanmış olur. Hastalığın temel sorunu çözüldüğü için tekrar ihtimali çok düşüktür. Kesme dikme işlemleri olmadığı için ağrı çok azdır. Hasta 1-2 gün içinde işine dönebilir. Makat darlığı, gaz dışkı kaçırma gibi yan etkileri olmaması çok büyük üstünlük sağlar. Çağdaş ameliyatlar arasında en başarılısı, proktoloji uzmanlarınca en fazla tercih edilenidir.

Ligasure ile Basur Tedavisi

Memeleri aynı anda hem yakıp hem kesme işlemidir, yanık bölge iyileşirken makatta daralmaya neden olduğu için tercih edilmeyen bir ameliyattır. Kanama klasik yönteme göre azdır ama işlem sonrası şişlik ve diğer komplikasyonlar tercih edilmemesine neden olmaktadır.

Galvanik Akımla Hemoroid Tedavisi
Galvanik akımla ısıtma işlemidir, yöntemler arasında en başarısız yöntemdir, kullanılan cihazın bedeli hastaya yansıtılarak daha fazla para alınması dışında hiçbir anlamı yoktur. Birkaç cerrah dışında yapan yoktur.

Basur Tedavi Önerileri

Ameliyatsız yöntemlerden lazer ile lastikle boğma uygun derecelerde en doğru tedavilerdir.
İleri vakalarda THD en etkili ve akıllıca tedavi seçeneğidir.
Büyük dış basur varsa zahmetli olmasına rağmen en başarılı uygulama klasik cerrahi işlemdir.

Basur Şişmesi

Tromboze hemoroid de denir, tuvalette ıkınmaya bağlı olarak ortaya çıkan çok ağrılı bir sorundur. Akut hemoroid hecmesi şeklinde de tanımlanır. Tedavisinde ameliyat ya da diğer yöntemler uygulanamaz. Tek çözüm ağrıyı azaltıp şişliğin geçmesini beklemektir.
Basur Ağrısı
Aynı durumu tanımlar doğal olarak tedavisi de aynıdır yani ağrıyı geçeirmek için uğraşılmalıdır. Şu uygulamalar yapılabilir
1- Ilık su oturma banyosu
2- Ağrı Kesici hap (Tercih sırası Apranax, Novalgine, Vermidon olabilir)
3- Anuflex merhem kullanmak
Bunlar şöyle uygulanır
Ağrı kesici hap tok karnına alınır, tuvaletten sonra banyo suyundan biraz sıcak ılık su leğene konur, içinde 5-10 dakika oturulur, kalkılıp kurulanır, nohut-fındık kadar Anuflex Merhem şişmiş memelerin üzerine sürülür.
Bu uygulamayla ağrı büyük oranda geriler. Ağrılı ve şiş dönem geçtikten sonra diğer kalıcı yöntemler uygulanmalıdır. Yöntem seçmi muayene veanoskop muayenesi ile yapılır.

https://www.basurklinigi.com/basur-tedavisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017