Bebeklerde Hemanjiom Tedavisi

Hemanjiom (damar beni- kan beni de denmektedir) doğumsal bir hastalıktır, doğal olarak bebeklerde görülür. Daha ileri yaşlarda görülen hemanjiomlar doğuştandır ancak sonradan büyümüştür. Erişkinlerde chery denilen mercimek büyüklüğünde küçük kırmızı damar benleridir. Bunların neden çıktığı bilinmemektedir.

Bebeklerde Hemanjiom Ne Kadar Büyür.
Öncelikle şunu bilmeliyiz “kesinlikle büyür” demek doğru olmaz ancak büyüme ihtimali daha yüksektir. Büyüyüp büyümeyeceği tahmin edilemediği gibi ne kadar büyüyeceği de tahmin edilemez. Genellikle başlangıçta küçüktür, büyük olsa bile aslında anne karnında mercimekten daha küçük olarak başlar ve giderek büyür. Herhangi bir tedaviye başlanmaması halinde ne kadar büyüyeceği kestirilemez ama şu bilinir ki sınırsız büyüebilir. Bebeğin kafasından daha büyük hemanjiomlar tespit edilmiştir.

Bebeklerde Hemanjiom Tedavisi
Çok çeşitli yöntem uygulanmaktadır. Gidilen kliniğin teknolojisi, bilgi birikimine göre, yöntem önerilir hasta kabul ederse uygulanır.
İlaçla ve diğer yöntemler olarak iki guruba ayırabiliriz.

İlaçla Hemanjiom Tedavisi
Bebeğin ilk 1 yaşında “damar artırıcı faktör” denilen, vücutta salgılanan madde hemanjiomun anne karnında oluşumunu, sonraki dönemde büyümesini sağlayan bir faktördür. Bebeğin 1 yaşından sonra azalmaya başlar, iki yaşında büyük oranda azalmış olur. 1 yaşından sonra hemanjiomun büyümemesi beklenir ama büyümesi mümkündür.
İlk yıl yakın takip edilmeli, büyüme varsa damar artırıcı faktörü engelleyen ilaç propranolol (dideral) başlanır. Rahatsız edici yan etkileri sebebiyle kesinlikle dozu bu konuda birikimli doktor tarafından yapılmalı, ilacın dozu yakından takip edilmelidir.
Özellikle ilk yaşta ilaç tedavisi denenmelidir. Kitle hayati organ civarında değilse ya da çok hızlı büyümüyorsa aşağıda yazılan tedavi seçenekleri bekletilmelidir.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi
Yüksek ısı taşıyan ışığın sorun olan bölgeye uygulanmasıdır. Işığın türü, dalga boyu, teknolojik farklılıklardan kaynaklanan değişik lazer türleri vardır.
İRC Lazer
En etkili olan İRC (infrared koagülatör)dür. 6 mm çapında prob hemanjiomun bir noktasına dokundurulur, tetiğe basılır. 2-3 saniye bekletilir. Uygulanan alnda 3-4 mm derinlikte 6-7 mm daire şeklinde alan tahrip edilmiş olur. Seanslar halinde uygulanır. Hemanjiomun büyüklüğüne göre 2-10 seans sürebilir. 3-4 mm olanlarda kullanılabildiği gibi 15-20 cm büyüklükte olanlarda da kullanılabilir.
İPL Lazer
Her atışta 1×3 cm lik alana uygulanır. Enerji düzeyi düşük lazerdir. daha çok şarap lekesi denilen yüzeysel, geniş hemanjiomların tedavisinde kullanılır. Başarısı düşüktür. 10-40 seans gerekebilir. Sonunda yanık izi kalır. Genel hasta memnuniyeti düşük oranlardadır ama yine de en iyi seçenektir.

Radyo Frekansla hemanjiom Tedavisi
Radyo dalgalarının ısıtma gücünden yararlanılır. Küçük hemanjiomlarda mükemmel çözümdür. 1-2 seansta tam düzelme sağlanır. Büyük hemanjiomlarda köpük tedavisi ve skleroterapiye ek olarak kullanılır.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi
Damarı yakıcı kimyasal madde direk damarın içine verilir. Verildiği anda damar tahtip olur, pıhtıyla tıkanır, haftalar içinde o bölge damarlardan arındırılıp normal dokuya yakın hale getirilir. Tecrübeli ellerde en etkili yöntemdir. Doğru tespit yapıldıysa sonuç son derece yüz güldürücüdür.

Hemanjiomda Skleroterapi
Köpük tedavisine benzer, tek fark ilaç köpürtülmeden verilir. Aynı miktarda ilaç köpürtüldüğünde çok daha geniş alanlarda etkili olur. Skleroterapi eskiye kıyasla daha az kullanılmaktadır. yerini büyük oranda köpüğe bırakmıştır.

Hemanjiom Krioterapi (dondurma)
Azot gazı kullanılır, dokunulduğu yeri eksi 6 dereceye kadar soğutur. Düşük başarısı sebebiyle artık kullanılmamaktadır.

Hemanjiom Ameliyatı
 Riskli ameliyatlar grubuna girer, çok kanlı ameliyattır. başarısı düşüktür, geride doku kalabildiği için tekrarı oldukça sıktır.

Hemanjiom Bitkisel Tedavisi
Asla denenmemesi hatta asla inanılmaması gereken bir yaklaşımdır. Çaresiz anne babanın bu çaresizliğini paraya çevirme çabasındaki şarlatanların üretip sattığı ürünlerdir. Kendinize ve çocuğunuza yazık etmeyin. Zaten araştırırsanız bunu öneren, üreten ve satanların tıp eğitimi almamış olduğunu görürsünüz.

Hemanjiom Tedavisi Yapan Hastaneler
Bu konuda iki grup sağlık kuruluşları hasta kabul etmektedir. Üniversiteler ve hemanjioma özel çalışan klinikler. Üniversiteler eskiden daha çok ameliyatla tedavi yaparlardı ancak son yıllarda ameliyatlar yanı sıra çağdaş teknolojiler ve yöntemlerle yapılan tedavileri de uygulamaktadırlar. Daha çok hemanjioma yoğunlaşmış uzmanların hasta kabul ettiği kliniklerde (bu konuda hastanelerden çok hemanjiom tedavisine yoğunlaşmış klinikler öne çıkmaktadır) tamamen ameliyatsız yöntemler kullanılmaktadır.

Hemanjiom Hangi Bölüm Bakar
Burada hasta sahiplerinin tercih edeceği yönteme göre bölüm seçilir. Plastik cerrahlar ameliyatla tedaviye hakimdir, kalp damar cerrahları ameliyatsız ve girişimsel tedavilere hakimdir, bu konuda çalışan çocuk doktorları da ilaçla tedaviye hakimdir.
Hemanjiom İlaç Tedavisi
Bu konuda birikimli çocuk doktorları, onkologlar tedavi ve takip edebilmektedirler. İlaçla tedavi konusunda en birikimli kurum Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesidir.
Hemanjom Dideral Tedavisi
İlk bir yaşta öncelikle denenmesi gereken tedavi seçeneğidir. Dideral dozu doğru ayarlanmalıdır, bu ayarlama uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Bebeklerde dideral kullananlar dikkatli takip ettirmelidirler çünkü bebeklerde dideral yan etkileri önemli olabilir.

Hemanjiom Ameliyatı
Plastik cerrahi ve kalp damar cerrahi bölümleri ilgilenir ve genellikle birlikte ameliyata girilir. Ayrıca bir organ yakınındaysa ilgili uzman da girer. Örneğin göze yakınsa göz hastalıkları uzmanı da girer.

Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi
lazer, radyo frekans, skleroterapi, köpük tedasvisi ile ilgilenen damar cerrahlarının hizmet verdiği klinikler. Genel olarak damarsal hastalık olduğu için kalp damar cerrahlarının bu konuya yoğunlaşmış olanları tedavi yapmaktadır. Ameliyatsız yöntemlerle ilgili teknoloji en yaygın şekilde İdea Klinik şubelerinde kullanılmaktadır.

Hemanjiom Tedavi Ücretleri
Hastalığın düzeyine göre çok değişen düzeylerde ücretler talep edilmektedir. Yaygınlığı ve türüne göre 250 TL ile 20.000 TL arasında değişebilir. Genellikle muayene sonucunda ücret belirlenmektedir. Bazı klinikler uyguladığı “sanal muayene” ile hastaya ait MR, doppler, tomoğrafi, anjiografi ve ayrıntılı fotoğraflar gönderilmesi halinde yaklaşık ücret verilmektedir. Kendini hemanjiom uzmanıymış gibi lanse eden bazı uzmanlar da bebeğin anne babasının çaresizliğini paraya çevirme düşüncesiyle çok yüksek ücretler talep etmektedir. Tedaviye başlamadan önce en az iki farklı uzmanın görüşünü almanız akıllıca olur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017