Ben Tedavisi Nasil Yapilir?

Bu yazımızda insanların çoğunda bulunan benlerin nasıl tedavi edileceğinde/ alınacağından bahsedeceğiz. Benlerin hangi yöntemle alındığı iz kalıp kalmaması konusunda oldukça önemlidir. Bu nedenle tedaviye karar verdikten sonra mutlaka tedaviler detaylı bir şekilde araştırılmalı ve uzman bir doktor tercih edilmelidir.

Ben Aldırma Teknikleri Nelerdir?

Benler ameliyat, krioterapi, lazer, elektrokoter, plazma ve radyofrekans teknikleri ile alınmaktadır.

Ben Ameliyatı ( İz Bırakır)

Ben ameliyatı ben tedavisi için önerilen bir teknik değildir. Dezavantajlı ve iz bırakan bir tekniktir. Buna rağmen hala bu tekniği kullanan doktorlar maalesef ki mevcuttur.

Ben ameliyatında vücutta bulunan benler kesi yapılarak yani cerrahi operasyon ile çıkarılır. Kesi yapılması en az ben kadar ya da bazı durumlarda benlerden daha büyük bir iz kalmasına neden olabilmektedir. Benler büyük oranla zararsız lezyonlardır. Aldırılmak istenme sebepleri genellikle estetik kaygıdır. Bu nedenle en az benin kendisi kadar iz bırakacak bir yöntemin tercih edilmesi mantıklı olmayacaktır.

Ayrıca ameliyat tekniği yalnızca ciltten kabarık lezyonlarda uygulanabilmektedir. Yüzeysel benlerin tedavisinde yetersiz kalmaktadır.

Krioterapi ( Dondurma)

Krioterapi tedavisi genellikle dermatoloji (cildiye) uzmanları tarafından uygulanmaktadır. İşlemin adından da anlaşılacağı üzere benlere soğuk uygulanarak dondurulması amaçlanır.

Krioterapi uygulamasında benler sıvı azot kullanılan bir cihaz yardımı ile -60 derecelere kadar soğutulur. Bu sayede cildin protein değeri değişir ve ben dokusu çürüyerek ciltten düşmektedir. Bu olayı gangren hastalığına benzetebiliriz. Kan dolaşımından yavaşlama veya veya enfeksiyon sebebiyle vücuttaki bir bölgenin ölümüne “gangren” denir. Benin dondurularak çürütülmesinde bu hastalıkla benzerdir.

Krioterapide cihazın ne kadar derine etki edeceği yani ne kadar dokunun çürümesine neden olacağı tam kestirilemeyebilir. Bu nedenle sağlıklı dokularda zarar görebilir. Sağlıklı dokuların zarar görmesi ise çukurluk oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle krioterepi tedavisi tercih edilecekse bu risk göz önünde bulundurulmalıdır.

Lazer Tedavisi

Lazer cihazı tıbbın pek çok alanında kullanılmaktadır. Ben tedavisi de bunlardan birisidir. Lazer ışını ile benler iz kalmadan buharlaştırılabilmektedir. Ancak lazer cihazı yalnızca yüzeysel ve koyu renkli benlerde etki etmektedir. Ciltten kabarık benlerde, et benlerinde lazer tedavisi yetersiz kalmaktadır. Etkili bir yöntem olmasına karşın malesef ki bütün benlerde uygulanamamaktadır.

Elektrokoter Tedavisi

Koter cihazı lazer kadar adı duyulmuş bir cihaz olmasa da tıp alanında lazer kadar hatta lazerden daha aktif olarak kullanılmaktadır. Koter cihazı elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yüksek ısısı sayesinde ameliyatlarda neşter mantığı ile kolaylıkla kullanılabilmektedir. Yüksek ısısı sayesinde cilde yaklaştırıldığında buharlaşma sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde ben tedavisinde kullanılmıştır. Ancak cihazın gücünün çok yüksek olması nedeniyle dokundurulan alanda istenenden fazla doku kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle iz kalma veya çukurluk oluşturma riski bulunmaktadır. Koter tekniğinin dezavantajı olması nedeniyle güncelliği giderek azalmaya başlamıştır. Ancak halen bazı devlet hastanelerinde uygulayıcısı bulunmaktadır.

Plazma Tedavisi

Yöntemin adı plazma tedavisidir. Cihaz yardımı ile uygulanır. Plazma yöntemi için farklı farklı birçok cihaz bulunmaktadır. Hepsi yaklaşık olarak aynı etkiyi gösterir. Cihaz deriye yaklatırılır ve deri ile cihaz arasında kalan havayı iyonize ederek plazma oluşmasını sağlar. Bu sayede cilt ince tabakalar halinde kaybolur. Çok ince tabakalar halinde etki etmesi sayesinde iz kalma riski oldukça azdır. Etkili bir tekniktir. Ancak yalnızca yüzeysel benlerde uygulanabilir. Kabarık benlerde yetersiz kalmaktadır.

Radyofrekans Tedavisi

Güncel olarak kullanılan ve en verimli olan ben tedavi tekniğidir. Pratik, acısız, ve iz bırakmayan bir yöntemdir. Bu sayede ben tedavisi için önerilen bir tekniktir.

Mantık koter ve plazma tekniği ile aynıdır. Ancak radyofrekans cihazı daha etkili bir cihazdır. Radyofrekans cihazı radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştürme özelliğine sahiptir. Bu nedenle etkili bir cihazdır. Etkili bir cihaz olmasına rağmen oldukça hassas bir şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede her bende farklı ayarda çalışma şansı sunmaktadır. Ayrıca hassas şekilde ayarlanması sayesinde iz kalma riski de minimum düzeye inmektedir.

Radyofrekans Tedavisi

Radyofrekans cihazı ile deriden çok ince katmanlar buharlaştırılabilmektedir. Bu sayede ben istenilen ölçüde buharlaştırılabilmektedir. İz kalma ce çukurluk oluşma riskini en aza indirmek için cilt oldukça ince tabakalar halinde buharlaştırılır. Buna bağlı olarak bazı benler lekelenme olabilmektedir. Bu tür durumlarda ek seansa ihtiyaç duyulabilir.

Yazımızda ben tedavisi için kullanılan yöntemler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Tedavi olmadan önce mutlaka tedavi tekniklerini araştırıp bilgi sahibi olduktan sonra hekim ve klinik seçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017