Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) ameliyat çeşidi en fazla olan hastalıklardandır. Bu kadar çok cerrahi türü olması hastalığın en doğru tedavisinin hala net bir şekilde ortaya konmadığını göstermektedir. Bu durumda yani çok sayıda tedavi seçeneği olan durumlarda hastanın yapacağı en doğru şey olabildiğince hepsinin ayrıntılarını inceleyip kendisi için en uygununu bulup uygulatmasıdır.

En İyi Kıl Dönmesi Tedavisi

Aşağıda pilonidal sinüs tedavisinde uygulanan yöntemler ve bu yöntemlerin özellikleri anlatılmıştır, ameliyat olacaksanız sınava hazırlanır gibi dikkatle okumanız size ciddi avantaj sağlayabilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı
Yukarıda kısmen bahsedildiği gibi hali hazırda uygulanan 15 ten fazla çeşit ameliyat verdır, yıllar içinde uygulamaktan vazgeçilen ameliyatlar da vardır ancak onlardan söz edilmeyecek uygulaması devam edenler kısaca özetlenecek ve önerilen teknikten ayrıca söz edilcektir.

Çağdaş Kıl Dönmesi Ameliyatları
Kendi içinde 3 türü vardır. Küçük farklar vardır. En sık uygulananı mikro sinüsektomi yöntemidir, Bascom ve pit picking yöntemlerinin tercih edildiği klinikler de vardır. Çağdaş yöntemlerin temel mantığı şudur; temel sorun olan sinüs kapsülü ile birlikte en küçük deri kesisi ile çıkarılır, sinüs çıkarılırken hastalığın nedeni olan giriş delikleri de çıkarılmış olur. Klasik yöntemlerde yapıldığı gibi sinüs ile birlikte sinüsün 20-30 katı kadar sağlıklı doku çıkarılmaz. Bu çağdaş yöntemlerin klasik cerrahiye bir çok avantajları vardır. Şöyle ki; fark edilir iz kalmaz, işlem bittiğ anda işe dönülebilir, belirgin ağrı olmaz, yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimali çok düşüktür.
Öneri kıl dönmenizin düzeyi ne olursa olsun tedaviden önce mutlaka bu çağdaş ameliyatlar konusunda tecrübeli cerrahın görüşünü alıp ondan sonra karar verin, “bu yöntem size uygun değil” diyen ama hayatında bu yöntemleri yapmamış cerrahın önerisini dikkate almayın.
Sinüsotomo tedavisi de bu sınıfa sokulabilir ancak yöntemin yaratıcısı Türk cerrah Op. Dr. Nizam Kurtdere geliştirdiği bu yöntemi ameliyatsız sınıfa sokmuştur.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi
Bu guruba iki uygulama girer
1- Sinüsotımi
2- Fenol yöntemi (gümüş te denmektedir).

Bu uygulamalara tam anlamıyla tedavi demek mümkün değil daha çok hastanın o dönemde var olan şikayetlerini azaltmaya yönelik uygulamalardır. Tedavinin yapıldığı söylenemez çünkü hastalığın asıl nedeni olan kılların giriş delikleri ve hastalığın kendisi olan sinüs yani kılları saran bölge olduğu gibi kalır. İçerideki kılları temizlemeye çalışmak sorunu çözmez, zaten kılları tam anlamıyla temizlemek de mümkün değildir. Sinüs alınmadıkça ve delikler yok edilmedikçe sorun bir süre tekrar ortaya çıkacaktır, bu kaçınılmaz sondur.

Sinüsotomi
Bu uygulamalardan sinüsotoımi pit picking e benzemektedir ve gerçek tedavidir. Kılların giriş delikleri ve sinüs net bir şekilde yok edilmektedir. Bu sebeple başarısı yüksektir. Ameliyatsız yöntem tercih ediyorsanız sinüsotomiyi iyi araştırmalısınız. Sinüsotomi yöntemi konusunda en tecrübeli cerrah yöntemin yaratıcısı Op Dr. Nizam Kurtdere’dir, kendi oğluna da sinüsotomi yapmıştır.

Kıl Dönmesi Flep Ameliyatları

Ayrıntı için resme tıklayın

8 den fazla türü vardır, hepsinde matık aynıdır, hastalığın olduğu noktayı çevre sağlıklı doku ile birlikte genişçe çıkarıp geride kalan boşluğu yan taraftan deri kaydırarak kapatma tekniğidir. Kaydırılan dokunun tipine ya da ilk yapan cerrahın adına göre çeşitli isimleri (limberg, Karidakis, romboid, dil flep gibi) vardır.
Flap yöntemleri arasında önerdiğim Karidakis amelliyatıdır. Diğer flep ameliyatlarına bir çok üstünlüğü vardır, bu üstünlükler ilgili sayfalardan ayrıntılı şekilde okunabilir. Deri D harfi şeklinde kesilir, D nin düz bacağı çekilerek yuvarlak bacağı şekilnde olan yere dikilir. D harfi şeklinde kesildiği için “D flap” ve “asimetrik exizyon primer kapatma” adıyla da bilinmektedir. Ameliyatın zorluğu diğer klasik yöntemlere kıyasla çok azdır.
Klasik yöntemle tedavi olmak zorundaysanız doktorunuzdan Karidakis yöntemini yapmasını istemeniz ciddi avantaj elde etmenizi sağlar.

Karidakis Ameliyatı
Klasik yöntemleri arasında en iyisidir, iyisi olarak akbul edilir çünkü daha kolaydır, işe dönüş kısadır, ağrı azdır, tekrar ihtimali düşüktür, daha ekonomiktir, tüm kıl dönmelerinde rahatlıkla uygulanabilir. D flap olarakta adlandırılmaktadır. Sinüsün çıkarılacağı kısım büyük D harfi şeklinde kesilir, D nin kısa bacağı çekilerek eğimli tarafına dikilir, böylece deri kenara kaymış olur.

Karidakis Ameliyatı Videosu

Fenol Yöntemi
Kılların giriş deliğinde laetle girilir kıllar temizlenmeye çalışılır, bu delikten içeriye fenol ( diğer adı kristalize formik asittir) verilerek kimyasal olarak yakılır. Uygulamanın aynı olup dokuya bir başka yakıcı madde gümüş nitrar verilmesi de bu sınıfa girer, sonuçları yaklaşık aynıdır. Kılların giriş delikleri ve sinüs çıkarılmadığı için gerçek bir tedaviden çok hastanın şikayetlerini bir süreliğine azaltan bir uygulamadır. Hastaların % 70 i ilk yıllarda geri kalanlar sonraki yıllarda gerçek bir tedavi olmak zorunda kalırlar.

Kıl Dönmesi İlacı
Ne yazık ki böyle bir ürün çıkarılmış ve ilaç havası da verilmiştir. Doku içindeki kılları yok edemesi imkansız olan ve bu iddiası asla izah edilemeyen bir uygulamadır. Tamamen insanların ameliyat korkusunu sömürüp paraya çevirme çabasıdır. Asla tedavi etme ihtimali yoktur. Pilonol ya da pilonol L 125 adıyla satılmaktadır. Üreticisinin bırakın cerrahi bilgisi olmasını tıp eğitimi bile almamıştır.

Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavisi
Yine benzer şekilde bitkilerle derinin 1 cm altındaki kılları yok etmek mümkün değilri, hiçbir maliyeti olmaması sebebiyle bazı hastalar tercih etmektedir ancak asla tedavi etme ihtimali yoktur, zaman kaybıyla hastalığın ilermesine neden olabilir.

Isırgan Otu Lapası Tedavisi
Bitkisel uygulamadır, hiçbir tıp eğitimi almamış bir kimya profesörünün kendini tıp profesörü gibi tanıtıp öneridği tedavilerdendir, zaman kaybı dışında etkisi olmaz.

UzmanTedavi Önerileri
Soldaki fotoğradta görünen şekilde değil
Çağdaş yöntem ler her yönüyle avantajlı olduğu için öncelikle bunları tercih edin
Klasik cerrahi kadar ileri bir hastalığınız varsa tercihiniz Karidakis ameliyatı olsun
Ameliyat korkunuz varsa ameliyatsız yöntemlerden tek etkilisi sinüsotomi yöntemidir onu yaptırın
İlaç veya bitkisel ilaç gibi uygulamalardan uzak durun.

En İyi Kıl Dönmesi Tedavisi
Yukarıdaki bilgiler ışığında en iyi demek için şu özellikler olmalı
İşe dönüş erken olmalı
Az tekrarlamalı
Ağrı az olmalı
Kanama, ,ilt,hap gibi yan etkiler seyrek görülmeli.
Bu özelliklere baktığımızda çağdaş tedavi yöntemleri olan pit picking, mikro sinüsektomi, bascom veya sinüsotomi yöntemlerinden en uygun olanı tercih edilmelidir.

Op. Dr. Atilla Kaya

1 Comment

Add a Comment
  1. İsmet köken

    mikro sinüsektomi ameliyatı devlet hastanelerinde yapılıyormu
    Op Dr Ergun Aygoren
    Yenilikleri yakından izleyen cerrah varsa yapıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017