Evde Makat Çatlağı Tedavisi

Evde Makat Çatlağı Tedavisi

Evde tedavi dendiğinde bitkisel ilaçlar akla gelir. Bitkisel ilaçlar evde yapılabileceği gibi içeriği fabrika ortamında karıştırılan ilaç formunda ürünler de olabilir. İnsanlar genellikle ilaçların yan etkisinden kurtulmak, cerrahi operasyon korkuları yüzünden bitkisel karışımlara yönelmektedir. Bitkisel karışımlarla tedavi sağlanması hastalar açısından oldukça avantajlı bir durumdur. Yazımızda sizlere makat çatlağına bitkisel çözüm sunan anuflex adlı merhemden bahsedeceğiz. Merhemden maksimum verim alınması açısından akut dönem olarak adlandırılan erken dönemde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı merhemden bahsetmeden önce hastalığı, belirti ve tedavi seçeneklerini ayrıntılı şekilde ele alacağız. Bu sayede hastalık en hızlı şekilde fark edilebilir ve çözüm süreci başlatılabilir.

Evde kendinizin kullanabileceği en etkili ilaçlardan anuflex merhemden söz edip hastalığın ayrıntısını ele alacağım.

Anuflex’in İçeriğinde Neler Var?

İçeriğinde meyan kökü, at kestanesi ve papatya özleri bulunmaktadır. Meyan kökü özü yara iyileştirici ve şişlik önleyici içeriğe sahiptir. At kestanesi özü ise dolaşım sistemini düzenleyici ve yara iyileştiricidir. Dolaşım sistemini düzenlemesi sayesinde deforme olan doku beslenir. Bu sayede yara daha hızlı bir şekilde kendisini toparlar. Papatya özü ise sakinleştirici, yatıştırıcı, ağrı azaltıcı özelliklere sahip bir özdür. Ağrıyı azaltması ve sakinleştirmesi sayesinde dışkılama işleminde yaşanan güçlükler, acı hafifletilmektedir. Bu sayede zorlanma olmamakta, daha fazla doku deforme olmamaktadır.

Anuflex içerinde bulunan yağlar ise şunlardır; karanfil, sarı kantaron ve aynı sefa yağlarıdır. Yağlar hastalığın iyileşme sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Kimyasal içerikli krem ve merhemler sadece tedaviye yöneliktir. Ancak hastalığın iyileşmesi, dışkılama işleminde güçlük yaşanmaması için uyuşturmaya da ihtiyaç duyulmaktadır. Anuflex kimyasal ilaçların ayrı ayrı sağladığı bu etkiyi tek içerikte sağlamaktadır. Bu sayede hem daha pratik kullanım hem de maddi açıdan tasarruf sağlamaktadır. Uyuşturma sağlayan etken madde ise karanfil yağıdır. Doğal yollarla uyuşma sağlamasına ek olarak mikrop öldürücü etkisi de bulunmaktadır. Meyan kökü özü gibi yara iyileştirme özelliğine sahip bir diğer içerik ise sarı kantaron yağıdır. Sarı kantaron pek çok cilt deformasyonunda kullanılan doğal bir üründür. Fissür tedavisinde de oldukça etkili olmakta ve iyileşme sürecine destek sağlamaktadır.Hastalığın botox enjeksiyonu ile tedavisinden bahsederken, enjeksiyon yapılmasındaki mantığın kasların geçici bir süre için devre dışı bırakılması olduğu söylemiştik. Doğal içerikli merhemde bu etki aynı safa yağı ile sağlanmaktadır. Lokal olarak uygulanması kasların gevşemesini sağlamaktadır.

Hücrelerin yenilenmesi, derinin canlanması ve yumuşak bir dokuya sahip olması için Anuflex’in içeriğinde çinko, lanolin, B5 vitamini, allontoin bulunmaktadır. Ayırıca ürünün içerisinde bakteri ürememesi ve ömrünün uzun olması için içerisinde fenoksietanol bulunmaktadır.

Makat Yırtığı Nedir?

Tıp dilinde fissür olarak isimlendirilir. Anal bölgede meydana gelen bir yara olarak tanımlanabilir. Küçük bir yara olmasına rağmen bulunduğu bölge sebebiyle oldukça can yakıcı ve rahatsız edici olabilmektedir. Erken dönem olarak değerlendirilen fissürlere akut, sürekli hale gelmiş haline ise kronik fissür denilmektedir.

Neden Olur?

Dışkılama işlemindeki düzensizliklere ve zorlanmalara kabızlık denilmektedir. Düzensiz dışkılamadan kastedilen genellikle zorlu, geciken dışkılamalardır. Bekleyen dışkı zaman içerisinde taşlaşmaktadır. Taş gibi sert olan dışkı yumuşak, hassas dokuda olan anüsten geçerken dokulara zarar verebilir. Böylece yara oluşumu meydana gelir, fissür oluşmuş olur. Özetle söylemek gerekirse kabızlık temel sebeptir.

Nasıl Anlaşılır?

En önemli kısımlardan birisi de hastalığın nasıl anlaşılacağıdır. Çünkü anal bölgede birbirine benzeyen pek çok hastalık oluşmaktadır. Çoğu zaman ise belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu sebeple özellikle ayırt edici belirtiler iyi tespit edilmelidir. Makat hastalıkları kimi zaman hekimler tarafından dahi karıştırılabilmektedir. Bu sebeple genel cerrahi alanının proktoloji alanında uzman olan doktorların seçilmesi tavsiye edilmektedir. Proktoloji anal bölge hastalıklarını inceleyen tıp dalıdır. Bu alanda uzman hekimlerin tanı koyarken yanılma payı yok denecek kadar azdır.

Fissürü diğer makat hastalıklarında ayıran en temel belirti dışkılama esnasında yaşanan şiddetli acıdır. Acı genellikle hastalar tarafından deri kesiliyormuş veya camla çiziliyormuş gibi şeklinde tarif edilmektedir. Hastalığın evresine göre acı dışkılama esnasında ve işlemden sonra uzun süre devam edebilir.

Diğer ayırt edici belirti ise kanamadır. Anal bölgede görülen hastalıkların bazılarında da kanama yaşanabilir. Ancak kanamanın nasıl olduğu, rengi ayırt edicidir. Fissür kanaması damla damla ve açık kırmızı yani taze kan rengindedir.

Belirtiler akut dönemde kısa süreli iken kronikleşen durumlarda uzun süre devam etmektedir.

Akut ve Kronik Dönem Nasıl Ayırt Edilebilir?

Akut dönem ilk 15 günlük dönem olarak kabul edilmektedir. Bu aşamada yaşanan şikayetler yalnızca dışkılama esnasında görülür. Kronik dönem ise hastalığın yerleşiği dönem olarak kabul edilmektedir. Bu süreçte karşılaşılan şikayetler dışkılama işleminden sonra 3 4 saat kadar devam edebilmektedir. Makatı cam kesiyormuşçasına yaşanan acının 3 4 saat devam etmesi oldukça zor bir durumdur. Bu sebeple belirtiler başlar başlamaz tedavi sürecine yönelmek en akıllıca olandır. Üstelik akut dönemde ilaç tedavisinde daha verimli sonuçlar alınmaktadır.

Fissür Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Eski dönemlerde fissür ameliyat yolu ile tedavi edilmekteydi. Ameliyat oldukça meşakakatli ve hastalarda gaz, dışkı tutamama riskine neden olan bir seçenekti. Güncel tedavilerin geliştirilmesi ve ilaçların üretilmesi ameliyat seçeneğinin rafa kaldırılmasını sağlamıştır. Fissür tedavisi için ilk etapta ilaç tedavisi denenmektedir. İlaca cevap alınamayan durumlarda ise botox enjeksiyonu uygulanmaktadır.

Botilismus Toksini Uygulaması

Fissürün can yakıcı, iyileşmeyen bir yara olmasının sebebi bulunduğu bölgedir. Konumu itibari ile sürekli olarak kasılmalara maruz kalan bir bölgededir. Bu kasılmalar hem acıya neden olmakta hemde yaranın iyileşmesini engellemektedir. Botocx enjeksiyonunda amaç kasılan bu kasların geçici bir süre için etkisiz hala getirilmesidir. Kasların etkisiz hale gelmesi ile yaranın iyileşme süreci başlatılmış olmaktadır. Kolay ve kesisiz bir uygulamadır. Kremle geçmeyen makat çatlağı için önerilen seçenektir.

İlaçla Tedavi

Fissür tedavisi için geliştirilmiş kimyasal ilaçlar bulunmaktadır. Ama biz kimyasal içeriğe sahip ürünlerden ziyade bitkisel içeriğe sahip olan Anuflex merhemden bahsedeceğiz. Anuflex bitkisel içeriği sayesinde yan etkilere maruz bırakmadan tedavi seçeneği sunmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Merhem tuvalet ihtiyacının rahat giderilmesi için dışkılamadan 4-5 dakika önce kullanılmalıdır. Nohut kadar anuflex parmak ucuna konur mümkün olduğunca anüsün içinesürülür. Çatklak içerde olduğu için dışarı sürülen merhem ürün kaybı dışında işe yaramaz. Dışkılamadan önceki kullanımın amacı uyuşturma etkisi ile tuvaletteki acıyı azaltmaktır. Dışkılama ihtiyacı bittikten sonra aynı miktarda tekrar yine anüsün içine merhem sürülür. Dışkılamadan sonra sürmekteki amaç da olabilecek kas kasılmasını engellemektir. Her iki uygulamadan hemen önce ılık su oturma banyosu yapmak etkisini artırır. Pozisyonun uygun olmadığı durumlarda ılık suda oturulmayabilir.

Anuflex Yan Etkileri Var Mıdır?

Doğal özler ve yağlardan elde edilmesi sayesinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 Anuflex Gebelerde Kullanılır mı?

Bitkisel içerikli de olsa gebelik boyunca özellikle ilk 3 ayında hayati olmayan hiçbir ilacın kullanımı önerilmez.

Emziren Anneler Anuflex Kullanabilir mi?

Evet bitkisel içeriği sayesinde doğrumdan sonra emzirirken güvenle kullanılabilir.

Anuflex Satış

Eczanelerden veya firmanın resmi satış sitesinden alınabilir http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex

Not: Hangi yolla tedavi olursanız olun mutlaka kabızlığı çözün yoksa iyileşmeyebilir, iyileştiyse tekrarlayabilir.

 

Tedavi Önerileri © 2017