Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Vücuttaki kıllar bir çok sebeple dökülebilmektedir ve her bölgede rastlanan sebep farklı olmaktadır eğer sebep bulunabiliyorsa ya sebep ortadan kaldırılarak yada tersi yönde etki yaparak dökülmenin önüne geçilebilir. Tabi bu her zaman mümkün olmadığı için başarısız olunabilir ve sonuçta tamamı yada bir kısmı dökülebilir.

Kaş Dökülmesini Ne Önler

– Bunun için kaş dökülmesinin neden olduğu bilinmelidir. Buna istinaden aşağıda ki sebepleri okuyup nasıl bir önlem alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kaş Küsmesi; Neden küstüğü hakkında görüşler olsa da kesin sebebi bilinmemektedir. Kökler zayıflayarak tüyleşip yok olurlar. Yaşın ilerlemesi gibi etkenler olabileceği düşünülmektedir. Yaş engellenemez bir sonuçtur, kalıcı kontur yerine kaş ekimi yaptırılabilir, kaş alırken şekil değiştirmeden hep aynı kökler çekilmelidir. Zayıflamaya başlayan kıl köklerini canlandırmak için saçkıran tedavisinde en başarılı sonuç alınan SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) adlı madde kullanılır. Televizyon reklamlarında çeşitli ürünlerin tanıtımı yapılsa da hiçbirinin kullanım kılavuzunda da dökülmesine etkili olduğu yönünde bilgi yoktur ve içerdiği maddelerden de böyle bir etki beklenmemelidir. Tedavide başarısız olunduysa ve seyreklik rahatsız edecek düzeylere gelirse ekim yapılabilir.

Guatrdan Kaş Dökülmesi; Seyrek görülür, tiroid bezinin az çalışması sonucu tiroid hormonlarının kandaki düşüklüğü sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Aynı şekilde saçlarda olumsuz etkilenir. Tedavisinde bölgesel ürün kullanmak gerekmez. Önlem almak yeterlidir. Tiroid hormonları dışarıdan alınarak tamamlandığında sorun kendiliğinden geri çıkar.

Vitamin Eksikliğine Bağlı Kaş Dökülmeleri; En sık rastlanan biotin (B7 vitamini) eksikliğidir, dışarıdan biotin almak sorunu çözer, ancak seyrek rastlanan ve yine saçların da etkilendiği bir durumdur. Biotin dışında çok seyrek olarak keratin, L-sistin,, çinko, methionin gibi madde eksiklikleri de olabilmektedir. Yine önlem olarak bunların tamalanması yeterli olur.

Saçkıran; Kaşkıran da denilen alopecia areata hastalığıdır, dar bir alanda olabileceği gibi tüm kafayı yada tüm vücut kıllarını dökebilir. Önlemek mümkün değildir ancak çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Saçkıran tedavisi ayrı bir konu olarak ele alınmıştır.

Trikotilomania (kaş çekme tiki); Kişi stres anında farkında olmadan kaşlarını yolar, tek önleme yolu çekiştirmeyi engellemektir. En etkili yöntem hipnoz yani hipnoterapidir. Bunun dışında dokunulduğunda rahatsız edecek yağ boya gibi maddeler elin kaşa gitmesine engel olabilir.

Kaşta Yara İzi; Geçirilen ameliyatlar, yanık, kazara yaralanma, derin sivilce çıkması veya benzer yaralanmalar kökleri öldürerek o alanda kaşların dökülmesine neden olabilir. Kazara olanları önlemek mümkün değirdir ancak ameliyatla alınan sorunlar için ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir. Örneğin kaşta ben varsa ameliyatla değil köklere zarar vermeyen radyo frekans yöntemiyle alınmalıdır. Eksik alana kök nakli tek çözümdür.

Lazer Kullanımı; Kaşı geniş kişiler almanın verdiği acı ve zahmeti sebebiyle gereksiz kenar kaşlarını lazerle aldırırlar. Işınsal yayılan lazerler belirlenen sınırların dışına kaçarak istenmeyen şekilde kalması gereken kaşlara da zarar verebilirler. Önlemenin yolu lazer yaptırmamak, çok dikkatli yaptırmak veya iğne epilasyonla aldırmaktır.

Yaşlanmaya Bağlı Kaşların Dökülmesi; Yaşı durdurmak mümkün değildir ama genel olarak saçlarda ve kaşlarda kalite artışı sağlayan menopecia tablet benzeri ilaç kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017