Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Kaşlar yüz bölgesinin en hareketli ve mimiklere en fazla katılan yapılarıdır. Sadece kaşlar görünürken onlarca yüz ifadesi oluşturulabilir neredeyse tüm duygularımızın ifade edilmesinde yeri vardır. Buna bağlı olarakta dökülme olduğunda çok dikkat çekici olmakta ve kişiyi çok rahatsız etmektedir.

kaş dökülmesi neden olur

Kaş Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saçkıran

Kıl olan her yerde görülür, kaş bölgesinde tüm kaşı veya bir kısmını döker. Sebebi diğer saçkıran sebepleriyle aynıdır. Dökülme tam kayıp şeklindedir yani kısa sürede tamamen dökülür. Diğer sorunlarda olduğu gibi yıllar içinde giderek azalma ve tüy halini alma şeklinde değil kısa sürede çıplak derinin ortaya çıkması şeklindedir. Kaşkıran olarak ta isimlendirilir.

Kaş Küsmesi

En sık karşılaşılan nedendir. Sebebi çok açık değildir ancak bilinen ve kabul edilen sebep kaşın yanlış alınması sonucu kalite kaybedip dökülmesidir. Kaşlar uzun zaman içinde giderek tüyleşir ve artık görsellik oluşturamayacak düzeylere gelir. Genellikle kalemle desteklenerek idare edilir ama kayıp arttığında kaş ekimi veya dövme (kalıcı makyaj) yaptırılır.

alopecia universalis

Yaralanmalar

Aslında tam bir dökülme değildir, yanık sonucu veya yaralanma sonucu o alandaki kökler ölür ve bir daha çıkmaz. Yaralanma derinin 3-4 mm altına kadar ilerlemesi köklerin ölmesi için yeterlidir. Bu bölgede yapılan ameliyatlardan sonra da çizgi şeklinde kaşsız bir alan ortaya çıkar. En pratik çözüm ekimdir.

Kıl Çekiştirme Takıntısı (trikotilomani)

Stres dönemlerinde (ders çalışma, maç izleme, korku veya gerilim filmi izleme, bir şeylere sinirlenme gibi durumlarda) kişi farkında olmadan kaşlarını parmaklarıyla tutup çeker. Önceleri yerine yenisi çıkar ama çekiştirmenin devam etmesi durumunda bir süre sonra artık çıkmaz olur çünkü kökler ölür.

Yaşlılık

Yaş ilerledikçe vücuttaki tüm hücrelerin yenilenmesi zayıflar. Kaşı oluşturan keratinosit hücrelerinin de yenilenmesi yavaşladığı için yeni kaşlar üretilemez ve giderek cansızlaşır, seyrekleşir ve bir süre sonra biter.

kaş dökülmesi neden olur

Guatr Hastalığı

Hipotiroidi yani tiroid hormonlarının düşük olması tüm kılların kalitesinde düşmeye neden olur ve kaşlar da etkilenir. Zehirli guatrda saçlar etkilenirken kaşta pek sorun yaşanmaz.

Alopecia Universalis Hastalığı

Saçkıranın bir türüdür, sadece saçlar yada bir bölge değil tüm vücut kılları etkilenir. Koltuk altı kılları dahil hepsi dökülür ve çıplak deri ortaya çıkar.

Demir Eksikliğine Bağlı Kaş Dökülmesi

Saç kayıplarında demir eksikliği çok sık suçlanan durumdur ancak kaş dökülmeleri için bu çok daha az sebep olmaktadır ancak sebepler arasında sayılmaktadır. Tek sorun demirin eksik olmasıysa demir hapları alındığında durum düzelir.

Sebebi Bilinmeyen Kaş Dökülmeleri

Bazı durumlarda tüm araştırmalara rağmen herhangi bir sebep bulunamaz. Bu durumda “idiopatik” denir. İdiopatik yani sebep bulunamayan durumlar bir çok hastalıkta rastlanan sorundur.

Doğuştan Kaş Çıkmaması

Seyrek rastlanan bir durumdur, genetik yapıdan kaynaklanan bir şekilde o alanda kıl kökü olmaz, kıl kökü olmadığı için de hiç çıkmaz. Genellikle doğuştan olduğu için hastalar tarafından daha rahat tolere edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017