Kaş Dökülmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi tabi ki öncelikle önlem alınabiliyorsa alınmalıdır. Yani öncelikle sebep bulunabiliyorsa bulunmalı ve ortadan kaldırılabiliyorsa kaldırılmalıdır. Bunların yapılmasıyla dökülme durursa ve de dökülenler geri çıkarsa ek bir uygulamaya gerek yoktur ancak sebebin ortadan kaldırılmasına rağmen çıkmadıysa yada sebep ortadan kaldırılamıyorsa (örneğin yanıkla kayıp) o zaman tedavi yoluna gidilmelidir.

kaş dökülmesi tedavisi

Kaş Küsmesi Tedavisi
Aslında neden küstüğü bilinmemektedir. Ancak en çok yanlış alım suçlanmaktadır, her defasında 1-2 mm üstten yada alttan alarak şekil değiştime sonucu alınan köklerin bir süre sonra ölmesiyle ortaya çıkar. Kaşları dikkatli alarak 4-6 ay sabredilmeli bu sürenin sonunda hala çıkmadıysa artık çıkmayacağı anlamına geleceği için kaş ekimi yapılmalıdır. Ekilen kökler küsmediği için ömür boyu kalıcıdır.

Yara, Yanık ve Ameliyat İzi Tedavisi
Bu travmaların herhangi biri oluştuğunda bölgedeki kökler öldüğü için yaralanmanın büyüklüğüne göre kılsız bir alan ortaya çıkar. En sık karşılaştığımız durum yarılma şeklinde yaralanma ve çizgi şeklinde izdir ancak ne kadar yada nasıl olursa olsun tamamı kaş ekimiyle kamufle edilebilir. Başka bir çözümü yoktur.

Kaşta Alopecia Areata (saçkıran) Tedavisi
Vücudun her yerinde görülebilen bünyenin kendi kendisine zarar veren madde üretmesiyle ortaya çıkar ve kökler ölür. Saçkıranda ilaçlarla büyük ihtimalle iyileşme sağlanabileceği için öncelikle ilaç denenmelidir. İlaç denemesi başarı sırasına göre şu şekilde uygulanabilir.

– Sarımsak
– Kortizonlu merhem kullunmak
– Kortizon enjeksiyonu
– Squarik asit di butil ester (S.A.D.B.E) kullanımı.

Tüm bunların kullanılmasına rağmen 8 ayda çıkmadıysa o zaman ektirmek gerekebilir. Ancak bilinmelidir ki ekilenlerde de saçkıran olma ihtimali vardır. Saçkıranın ekimle tedavisi için ensedeki saçların sağlam olması gerekir.

Yaşlılığa Bağlı Kaş Dökülmesi Nasıl Durur?
İlerleyen yaş vücuttaki bütün hücreleri etkilediği için saç, kaş, vücut kılı gibi yapılar da nasibini alır ve kalite kaybedip zamanla dökülür. Genellikle kişinin estetik anlayışı da değiştiği için teadvisini düşünmez ve ilgilenmez. Biotin (B7 vitamini) alarak kalite artışı sağlanabilir veya uygun kalitede kılları varsa ekim yapılabilir.

kas-dokulmesi

Sebep Tespit Edilemeyen Dökülmeler
Bazen tüm araştırmalara rağmen bu sıonıfların hiçbirine sokulamaz ve neden bulunamaz. Bu durumda kalite artışı sağlayan ve dökülmeyi önleyebilecek xpecia tablet benzeri geniş spektrumlu ilaçlardan biri kullanılabilir.

Trikotilomania Nasıl Tedavi Edilir?
Bir tür takıntıdır, kişi belirli bölgedeki kıllarını çeker telkinle düzelmesi beklenir düzelmezse trikotilomania’nın tek tedavisi hipnozla tik kaldırılabilir.

Kaşların Doğuştan Beri Çıkmaması Düzeltilebilir mi?
Seyrek bir durumdur o bölgede kök olmadığı için hiç çıkmayabilir, tüy gibi çıkabilir yada çok seyrek çıkabilir. Ensede yeterli kök varsa kök nakliyle istenilen şekil ve sıklıkta kaşlara sahip olunabilinir.

Kansızlığa Bağlı Kayıplar
Sıkça konuşulsa da çok küçük bir ihtimalle demir eksikliği kaş dökülmesi yapabilir. Tedavisi demir hapı alınarak yapılır. Anemi düzeldiğinde sebep buysa geri çıkması beklenir.

Kalıcı Kontür Çözüm mü?
Yukarıda genel olarak tedavi şekilleri alınmıştır. Bunlara ek olarak kalıcı kontur diye adlandırılan dövme de bir çözüm gibi görünmektedir. Son dönemde oluşan kötü görünüme engel olacakmış gibi lanse edilen mikro bladding, kıl tekniği gibi isimler verilmiş olsa da hepsi bir tür dövmedir ve son derece suni görünmektedir. Dövme son çare denemeyecek kadar kötü bir çözüm çabasıdır. Bunun en tipik göstergesi kaş ekimi yapılan kişilerin yarıdan fazlası daha önce kalıcı kontur yaptıran ve kalıcı kontur yaptırdığına pişman olan kişilerden oluşmaktadır. Memnuniyetsizliği sebebiyle sildirenler de sıktır.

Kalıcı Kontur Sildirenler
Suni görünüm
Renginin solması
Renginin mavi, yeşil, pembe gibi aykırı renklere dönmesi
Sıkça tekrar yapılmasının gerekmesi

Gibi sebeplerle sildirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017