Kondilom Tedavisi

Türkçede siğil denir, virüslerle olur, bulaşıcıdır sadece insandan bulaşır ve direk dokunma şeklinde yakın ilişki ile geçer. Vücudun tamamında görülebilir,en sık görüldüğü yer ellerimizdir ancak anüs bölgesi, cinsel organlar dada görülebilir.Görüldüğü yere göre ismi değişir ama hepsinde sebep aynı mikroptur uluslar arası adı HPV dir.

Kondilom Tedavisi

Aşağıda genel öneriler ve bilimsel verileri bulacaksınız
  Radyo Frekansla Kondilom Tedavisi
En başarılı yöntemdir, etki sınırları çok net belirlenebilir, çeyrek mm den daha öteye etkilemediği için derin  ya da kontrolsüz yanık olmaz. Radyo frekans kotere benzer şekilde etki eder ama enerji türü farklıdır, elektrik yanığı şeklinde değil radyo dalgalarıyla hasar oluşturur. Kotere üstünlüğü lateral termal hasar daha azdır.

Koterle Kondilom Tedavisi ;Çıkıntılar teker teker yakılır aynı anda içerdeki dahil tümü tedavi edilebilir, başarılı tedavi seçeneğidir. Siğile dokunduğu anda yok olur, koterin tek olumsuzluğu radyo frekansa kıyasla daha derin yanık yapabilir.Koter tedavisinin ayrıntıları ayrı sayfada anlatılmıştır.

Lazerle Kondilom Tedavisi; Koterle tedavi gibi yakarak yok eder, sınırlar net belirlenemeyeceği için başarısı koterden daha düşüktür. Kullanımı sınırlıdır, daha çok lazer kelimesinin verdiği güvenle hastanın aklı karıştırılarak ikna edilmeye çalışılır, radyo frekansa kıyasla bir çok olumsuz yönü vardır.

Krio ( dondurarak tedavi) ;
Dış kısımlardakine uygulanır , başarısı düşüktür ve içerdekiler büyümeye devam eder. Hastalığın sonlandırılması bu yöntemle zordur. 5-15 seans uygulamak gerekebilir. İşlem esnasında fazla ağrı olmaz ama sonrasında ciddi ağrı yaşanır. Dokudaki çürüme kontrolsüz olduğu için derin yanıklar olabilir.

İlaçla Tedavi, iki guruptur

Yakıcı kimyasallarla yakmak; çevre dokuyu da yakabileceği için dikkatli olunmalıdır (verrutol vs)

Savunma mekanizmasını artıranlar ; vücudun savunma gücünü artırır. (adlara)

Her ikisi de doğru yaklaşım değildir çünkü bağırsağın içine uygulanamadığı için içerdeki hastalık hızla ilerlemeye devam eder. Diğer taraftan makat bölgesinin hassas olması sebebiyle tedavisi zahmetli yanıklara neden olunabilir.

Kondilom Neden Olur
Nedenni mikrobun bulaşmasıdır. HPV olan biriyle dokunma şeklinde bulaşır, ortak kullanılan musluk, havuz gibi aracılarla da bulaşabilir. Kişiden kişiye bulaştığı gibi hastanın bir yerinden farklı yerlerine (kasıktan anüse veya anüsten kasığına) de bulaşabilir.

Kondilom teşhisi
Genellikle hastalar doğru teşhis koyarlar. Karnabahar gibi pütürlü ben şeklinde çıkıntılar olur, büyüklüğü insan gözünün göremeyeceği kadar küçükten başlayıp devasa boyutlara ulaşabilir bu sebeple bu pütürlü çıkıntılar çok değişik boyutlarda ve sayıda olabilir. Başlangıç seviyesinde belirtiler silik olduğu için zor teşhis edilebilir, proktoloji uzmanından yardım alınmalıdır. Tedaviye başlamak için parça alıp sonucunu beklemek zaman kaybından başka bir şey değildir. Muayeneyle tedaviye karar verilebilir.

Kondilom Testi
Teşhisten kesin emin olunamıyorsa bu durumda parça alınıp inceleterek kesin teşhise gidilebilir. Kan testi yol gösterici değildir. Kan testi tedavi seçiminde yol göstermez. Özetle teşhis muayeneyle konur ve teknolojik yöntemlerle tedavi edilir.

HPV Aşısı
Cinsellikle tanışmamış kadınlarda HPV aşısı gelecekte olabilecek kondilomdan ve yine en önemli sebebi HPV olan rahim boynu kanserinden korumak amaçlı yapılır, yapılması son derece akıllıca yaklaşımdır. Ancak var olan kondilom tedavisinde aşının yeri yoktur. Tedaviden sonra da aşı yapmak anlamsızdır.

Kondilom Nasıl Bulaşır
Mutlaka bir başka insandan dokunarak bulaşması gerekir,yakın ilişkiyle olabildiği gibi ortak kullanılan eşyalar aracılığıyla da bulaşabilir.

Klozete oturan kondilomu olan kişi sonraki kişiye klozetten yada taharetlendiği eliyle dokunduğu musluk aracılığıyla bulaştırır.Özellikle makat bölgesi siğillerinde anal sex ilk akla gelen sebeptir bu düşüncenin en önemli hastalığın en sık gaylerde görülmesidir ancak yukarda bahsedilen sebeplerde oldukça sıktır. Cinsel yaşamı başlamamış çocuklarda da görülür. Eşyadan bulaşmayacağı yönünde bilimsel yayınlar olsa da bulaştığı yönünde bilgiler de vardır.

Kondilom Riskleri Nelerdir
Bulunduğu bölgede yaygınlaştığı gibi kalın bağırsağın son kısmına da ilerleyebilir, özellikle ters ilişki olan insanlarda bağırsakta oluşma sıklığı çok fazladır. Bağırsağın içinde siğil olması ciddi bir sorundur çünkü bu ortamda hastalığın ilerleme hızı daha yüksektir. Araştırma sırasında mutlaka anoskop muayenesiz gerekir, tedavi bağırsak incelendikten sonra başlanmalıdır. Uzun yıllar tedavi edilmeyen makat siğilleri kanserleşme riski taşır.

Kondilomdan Nasıl Korunulur
En sık sebep olarak bilinen farklı partnerle cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır. Hastalık tespit edildiği anda tedavi planlanmalıdır yoksa kişinin yakının ilişkide olduğu insanların hepsi yüksek risk, civarındaki diğer kişilerde düşük risk altındadır. Kendinde hastalığı fark eden kişi çok dikkatli olmalı yakın çvresindeki kişilerle sıkı ilişki yaşamamalı ve bir an önce tedavi başlamalıdır.

Kondilom Bitkisel Tedavi
Bitkisel tedavisi yoktur, bilimsel tedavilerle yaklaşılmalıdır.

En İyi Kondilom Tedavisi Hangisidir
Yukarıda ayrıntılı yazılanlardan anlaşılacağı üzere en etkili yöntem radyo frekanstır. En doğru yaklaşım fark edildiği anda tedavi başlanması ve bitene kadar uygun zamanlarda kontroller yapılarak tam sonnlandırılmasıdır.
Tedavi Edilmezse Ne Olur
Giderek büyür, yayılır daha da önemlisi bağırsağa geçer sonraki dönemde orada ilerlemeye devam eder. Bağırsakta olan çok büyüdüğünde bağırsakları tıkayıp hayati önem kazanabilir. Normalde çok ciddi bir hastalık olmamasına rağmen tedavisi ertelenirse makatın karna bağlanmasına kadar gidebilmektedir. Benzer sorunlar genital organlar için de geçerlidir. Özellikle kadınlarda önem arz eder.

Kondilom Aşısı
Kadın rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedeni genital siğildir, genital siğille tanışmadan önce aşılanma durumunda korunmak mümkündür, siğilden korunulduğunda rahim ağzı kanseri riski büyük oranda azaltılmış olur. Cinsellikle tanışmadan önce üç doz şeklinde yapılır ve koruyuculuğu yüksektir.

Op Dr. Demet Ağras

http://www.sigiltedavisi.net/kondilom-genital-sigil-neden-olur

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017