Makatta Apse

Bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalığıdır, öyle ki hastayı günlerce uykusuz bırakacak kadar şiddetli ağrı yapabilir. En önemli bulgusu ağrıdır ve süre ilerledikçe giderek artar. Tabi apsenin büyüklüğü de ağrının şiddetini belirleyen faktördür.
Makatta Apse
Peri anal apse denir. Anüsün 1-4 cm etrafında, 2-6 cm yukarı yani bağırsağa doğru ilerleyebilen bir tür iltihaptır.

Makatta Apse Neden Olur
Kesin bir neden söylenememektedir, sık kabız olan kişilerde biraz daha sık görüldüğü yönünde istatistiki bilgiler vardır. En çok kabul gören teori şudur. Makatta ıslaklığı, nemi ve kayganlığı sağlayan 4-6 adet tükürük bezine benzer salgı bezi vardır. Buradaki bezlerden salgılanan salgının aktığı delik tıkanırsa salgı doku içine doğru geri teper, mikropların çoğalıp üreyebileceği ortam oluşur. Mikroplar üredikçe cerahat birikir, biriken cerahat kadar alan şişer. Şişlik yani cerahat miktarı arttıkça klinik bulgular da belirginleşir. Yani sorun salgı bezlerinin tıkanmasından kaynaklanır.

Makatta Apse Belirtileri
Ağrı; genellikle çok şiddetlidir, en önemli belirtisidir, apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişi, gün geçtikçe şiddetlenir.
Şişlik; Makatın her tarafında olabileceği gibi belirli alanda şişme vardır, şişlik genellikle hasta tarafından basur zannedilir.
Kızarıklık; Genellikle sağ veya so taraftaki şişliğin üzerinde kızarıklık olur, o da giderek artar.
Dışkılama isteği; Apsenin derin olması durumunda şişme bağırsakta olur, beyin bu şişliği dışkı gibi algılar. hasta tuvalete gitse de dışkılama hissi geçmez.
Ateş: İltihap ilerlerse yani tedavi başlanmazsa bütün enfeksiyonlarda olduğu gibi vücutta ateş yükselmesi olur.
Halsizlik; yine enfeksiyona bağlıdır.
Üşüme , titreme; Enfeksiyonun ,ilerlediğini, gösterir.

Makatta Apse Tedavisi
Hayati önem arz etmese de acil bir durumdur, olabildiğince erken dönemde müdahale edilmelidir. Tedavi Hipokrat’tan beri aynıdır, görüldüğü anda boşaltılır. Boşaltıldığı anda hastada ciddi rahatlama olur. Ağrı o anda % 70 oranında azalır. Diğer bulgular da kısa sürede düzelme eğilimine girer. Geciktirmesinin getirdiği seyrek ama önemli bir risk vardır adı furnier gangreni. Funier gangreninde bölge derisi erkeklerde yumurtalıkların derisi dahil tamamını saatler içerisinde eritip yok eder. tedavisi çok zor ve zahmetlidir.
Apse Tedavi Önerisi ; Öncelikle mutlaka en kısa sürede boşaltılmalıdır çünkü boşaltma ne kadar geciktirilirse fistül olma ihtimali o kadar artar. Kendi haline beklenmesi durumunda fistül riskini % 70-80 lere kadar çıktığı bilinmektedir. Boşaltma işlemi mutlaka neşterle yapılmalıdır, enjektörle boşaltmak son derece yanlış tedavidir. Neşterle boşaltılırken deri 2 cm kesilmelidir ki cerahat rahat aksın. Rahat akması için delikten içeriye dren veya mesh denilen bir şey konabilir.
Boşaltma işlemi lokal anestezi ile yapılabilir, derin apselerde narkoz tercih edilebilir.

Makat Apsesi Boşaltma Ücreti
Hastanın SGK sına göre değişir, SGK sı olmayanlara 2000 TL, SGK sı olanlara 1000 TL, Bunlar bölgesel uyuşturma ile yapılacak drenaj işlemleri için geçerlidir. Derinde olan apseler için narkoz gerekebilir. Narkoz, hastane masrafları ekleneceği için ücret artabilir.

Makat Apsesi Ameliyatı Sonrası
Farklı kliniklerin farklı yaklaşımları vardır ancak bu farklar daha doğrusu ameliyat sonrası bakım çok önemli değildir. Ameliyattan hemen sonra bölge pansumanla kapatılır. Tercihen bir gün veya tuvalete gidene kadar kapalı kalması istenir. İlk pansumanı doktorun yapması daha doğru olur, eğer doktor içeri fitil benzeri bir şey koyduysa onu alıp pansumanı yeniler. Pansumanları 2 hafta devam ettiren klinikler vardır. Genellikle antibiyotik te başlanır.
Apse Pansumanı Nasıl Yapılır
 Özünde çok kirli alan olduğu için pansuman son derece önemsiz ve gereksizdir. Hasta ertesi gün banyoda bölgeyi, yıkayabilir, akıntının elbisesini kirletmemesi, için bölgeyi kağıt havlu ile kapatması yeterlidir. Pansuman yapmak yerine günde 3-5 defa oranın normal suyla yıkanıp kağıt havluyla kapatılması daha yararlıdır.

Makat Apsesi Kendiliğinden Geçer mi
Hastanın yapabileceği en büyük hata evde kendiliğinden geçmesini beklemektir, Beklenmesi halinde çok eziyet çeker, fistül riski artar. Benzer şekilde o alana soğan, haşlanmış soğan veya lokum gibi gıdalar koymak ta hatalı yaklaşımdır.

Makatta Apse Patlatmak
Apse ve benzeri iltihabi sorunlar evde kendiliğinden geçirmeye çalışmak gibi son derece yanlış yaklaşımdır, asla yapılmamalıdır. Fayda sağlayacağım derken zarara neden olunabilir. Geciktirildiği için fistüle dönüşebilir, geciktirmekte, diğer sorun da öldürücü yan etki furnie gangreni gelişmesi ihtimalinin artmasıdır. İptidai yöntemlerle yapmaya çalışılırsa iltihap yayılabilir.

Makat Apse Ağrısına Ne İyi Gelir
Tabiki en iyi gelecek şey cerrahi olarak boşaltmaktır. Bu yapılamıyorsa ya da boşaltacak kadar olgunlaşmadıysa  etkili ağrı kesici ve hafif canı yakan sıcak su oturma banyosu iyi gelir.

Makat Apsesi Tekrarlar mı
İltihabi hastalıklar tesadüfi durumlardır yani birkaç ay sonra yeniden olabileceği gibi onlarca yıl bir daha hiç tekrarlamayabilir. Bazı kişilerde yaşam kalitesini çok düşürecek kadar sık tekrarlar ve bu kişiler genellikle problemli fistüllerle yaşamak zorunda kalırlar. Sık olsa da her defasında vakit kaybetmeden drenaj yaptırılmalıdır.

Makat Apsesinden Korunma
Mümkün değildir, tekrarını engelleyen uygulama yoktur, yukarıda bahsedildiği gibi şans işidir. Ancak apseden kaynaklanabilecek sorunları en aza indirmek için belirtilerin çıktığı ilk günlerde proctoloji uzmanıyla görüşülmeli ve tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır.

Makat Fistülü
Fistüllerin % 98 kadarının sebebi apseden bahsederken fistülden bahsetmemek eksik olur. Apse patladığında iç kısımdan da patlama olur, her iki tarafı patlak şişlik iyileşirken iki ucu delik boru haline gelir. İçte ucu bağırsağa bakan diğer ucu deride olan bu boru gibi yapıya fistül denir.

Gluteal Apse
Kalça apsesi de denir. Glutea yani kalçanın kaba kısmıdır. Bu bölgede oluşan apseler farklı sebeplerle olur, tedavisi aynı olsa da fistül gelişme riski yoktur. Kalçanın geniş alan olması sebebiyle apse de geniş alana yayılabilir, ıstıraplı süreç yaşanabilir. Bütün apselerde olduğu gibi en erken dönemde boşaltılması en doğru yaklaşımdır.

Kıl Dönmesi Apsesi
Kuyruk sokumunda olur ancak seyrek te olsa anüse doğru yayılıp anal apse ile karıştırılabilir. Tedavi yaklaşımı yaklaşık aynıdır ancak kıl dönmesi apsesi fistüle dönüşmez. Makat apsesi daha zahmetlidir ve daha geç iyileşir. Kıl dönmesi apsesi boşaltıldıktan 1-2 ay sonra asıl hastalık olan kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavide çağdaş kıl dönmesi ameliyatları yöntemleri tercih edilmelidir.

Apse Boşaltan Kliniklerin İletişim Bilgileri
Aşağıdaki cep telefonlarından whatsapp tan fotoğraf gönderip teşhisi doğrulayabilir,i net tedavi ücreti, ihtiyaç halinde randevu alabilirsiniz.

Bakırköy: 0542 621 0888

İzmir: 0542 295 52 54

Ankara: 0505 119 3690

Kadıköy: 0542 231 2823

Şişli: 0532 463 9682

Bursa: 0532 152 26 75

Yazan
Op. Dr. Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017