Makat Muayenesi

Bu konumuzda tedavi önerisi değil muayeneden utanan hastaların utanmaması için konunun ayrıntısı ele alınmış bir anlamda muayene önerisinde bulunulmuştur. Basur diğer deyimle hemoroid insanların kendinin muayene edip teşhis koyamayacağı hastalıklardandır, ayna yardımıyla dışarıdakileri görse de içerdekileri değerlendirmesi çok mümkün olmamaktadır. Çok ileri düzeyde olanları ıkınarak dışarı çıkarıp fotoğrafını çekerek teşhis koysa da yine de tatmin edici olmamaktadır. Bu sebeple kesin teşhis proctoloji uzmanınca görüntüleme aletleri yardımıyla teşhis konur.

Basur Muayenesi Nasıl Yapılır

Tüm hastalıklarda olduğu gibi öncelikle hastanın anlattıkları dinlenir. Hastanın anlattıklarıyla doktorun kafasında çeşitli imajlar oluşur ki bu neredeyse teşhisin yarısını oluşturur. Tabiîki özellikle kanama olan vakalarda hastanın anlattıklarıyla asla yetinilmemelidir. Yani eczacıya yada konu komşuya sorarak ilaç kullanılmamalıdır. Çünkü kanama basurdan olabileceği gibi kötü huylu tümörden de olabilmektedir. Bu durum kesinleştirilmeli ona göre tedavi planlanmalıdır.

Hastanın anlattıkları dinlendikten sonra muayeneye geçilir. Her ne kadar hastanelerin çoğunda ekonomik getirisi sebebiyle hasta daha lafa “makatımda” diye başlarken kolonoskopi istense de işin doğrusu mutlaka her hastaya önce muayene gerekirse kolonoskopi yapılmalıdır.

Basur Dış Muayenesi

Elle kalçalar kenara çekilerek anüs görüntülenir, bu şekilde dış memeler varsa görüntülenmiş olur. Hastanın şikayetlerini izah etse de içeriden de emin olanmalıdır. Dış memeler genellikle estetik dışında sorun yaratmadığı bilinci asla akıldan çıkarılmamalıdır.

Parmakla Basur Muayenesi (rektal tuşe)

Dışarıdakiler görüntülendikten sonra rektal tuşe denilen muayeneye geçilir. Rektal tuşe’de makatın basıncı, sıkma gücü, ağrı olup olmadığı, anal kanalda bir tümör olup olmadığı, kalın bağırsağın son kısmı rectumun son 3-5 cm lik kısmı değerlendirilmiş olur. Eskiden parmakla hemoroid teşhisi konulabileceği düşünülürdü ancak bunun doğru olmadığı, kesinlikle yetersiz bir muayene olduğu klasik kitapların hepsinde yazmaktadır. Mutlaka gözle de değerlendirilmeli anoskopi muayenesi yapılmalıdır.

Anoskopi Muayenesi

Anoskop 10 cm uzunluğunda şeffaf bir alettir. Anal kanal olduğu kadar rektum 10-15 cm ye kadar rahatlıkla görüntülenir, bölge hastalıklarına % 100 yakınlıkta doğru teşhis konabilir. Kolonoskopide olduğu gibi hiçbir hazırlık gerekmez, aç veya tok uygulanabilir. Aslında her proctoloji ünitesinin olmazsa olmaz parçasıdır. Muayenenin tamamlayıcısı olarak görülmelidir. Her hastaya uygulanması olabilecek kanser vakalarının daha erken yakalanmasını sağlar. Taze kırmızı kan bağırsağın son 8-10 cm lik kısmından kaynaklandığı için kanamaların önemli bir kısmı anoskopiyle teşhis edilebilir. Bu uygulamanın bir diğer avantajı da aynı anda biopsi almayı, gerekliyse aynı anda tedavisini yapmayı sağlamasıdır.

Makat Endoskopisi

Kamera yardımıyla anüs dış kısmı, geçiş kanalı ve rektumun son kısmı görüntülenir. Anoskopiyle muayeneye tek üstünlüğü görüntülenen hastalık hastaya da gösterilebilir. Hastayı ikna etme avantajı vardır. Yine bu görüntüler alınıp saklanabilir veya hastayla paylaşılabilir. Yaygın uygulanmamaktadır ancak giderek yaygınlaşmaktadır.

Dışkı Tahlili

Aslında bir tahlildir, gizli kanama, kaşıntı yapabilecek parazitlerin tespitinde işe yaramaktadır. İzah edilemeyen kaşıntı, kansızlıkların tespiti için yapılır. Özellikle parazit konusunda en etkili yöntemlerdendir.

Makattan Kanama

Akla ilk basur gelse de mutlaka incelenmesi gereken bir durumdur. Bağırsağın son 10 cm lik kısmından olan kanamalar taze, kırmızı ve damlayacak şekilde olur, bunun kesin nedeni yukardaki teknolojilerle konabilir. 10 cm den daha yukarıdan olan kanamalar vişne çürüğü gibi pıhtılaşmış şekilde gelir. Böyle koyu renkli kanamalarda mutlaka kolonoskopik tetkik şarttır. Burada bilinmesi gereken en önemli şey taze kanama şeklindeki kanamalarhemorodi düşündürürken pıhtılaşma şeklinde onlalar kötü huylu tümörleri akla getirmelidir.

Özetle;

Basur teşhisi muayene ve anoskopi ile yapılmalıdır, her hasta ayrıntılı görüntülenerek değerlendirilmeli ve kesin teşhis konduktan sonra yola devam edilmelidir. Hasta daha kapıdan girerken istem kağıdı yazıp şu kolonoskopiyi yaptırıp öyle gel şeklinde yaklaşan kurumlardan değil işi makat hastalıkları olan proktoloji uzmanından yardım alınmalıdır. Makat hastalığı dendiğinde hemoroid yani basur akla gelir ama bölge kanserleri erken teşhisin çok önemli olduğu bir hastalıktır. Bu girişimsel muayenelerin en büyük avantajı bu hastalıklarla basuru karıştırma ihtimali de ortadan kalkar.

Op. Dr. Seher Şirin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017