Nasır Nasıl Geçer

Ayakta yürümekle yakın ilişkisi olan nasırların neredeyse sadece insanlarda görülen bir hastalıktır. Bir çok sebeple olabilmektedir ve toplumda çok yaygındır, çeşitli yöntemlerle hafifletilebilmesi sayesinde doktora çok sık baş vurulmasa da yaygın olduğu bilinmektedir.

Nasır Nedir

Dar bir alanda derinin olması gerekenden çok fazla kalınlaşması, kabalaşmasıdır. Ancak her deri kalınlaşması bu tanıma uymaz, mesela topuğun altındaki derinin kalınlığı göz kapağındaki deriden çok daha kalındır ama nasırla ayını sınıfa girmez. Bu tanıma uyması için kalınlaşmış derinin derine kadar ilerleyip orada tepe noktası oluşturması gerekir. Yani ters duran dağ şeklinde olması gerekir. Tepe kısmına nidus denir, temel sorun budur. Ağrının, tekrar etmesinin, tedavide başarılı olamamanın en önemli nedeni nidus denilen bu tepe kısmıdır.

 

Nasırın Nedenleri

En sık sebep cilde gelen darbelerdir, bu darbenin özelliği cildi yaralamayacak kadar hafif, künt yani keskin olmayan darbelerdir. Bu darbenin en yaygın şekli ayakkabıdır. Ayakkabının bir noktası deriye değer ve her adımda o noktaya çarpılmış olur. Bu küçük darbelere karşı vücut savunma amacıyla yani daha az zarar görmek için ciltte kalınlaşma yapar. İşte bu şekilde küçük darbelere karşı oluşan bu deri kalınlaşması nasırın en önemli nedenidir.

Nasır Çeşitleri

İki sınıfa ayrılabilir
Deri kalınlaşması
Siğil mikrobuyla oluşması
Siğil şeklinde olan daha seyrektir, kişiden kişiye bulaşır. Yüzeyi pütürlüdür ama aynı şekilde alınır. Siğil şeklinde olmayan en yaygın tiptir.
Bunun dışında parmak nasırı, ayak nasırı gibi sınıflama yapılabilir ama bilimsel değeri olmaz.
Siğil şeklinde olanlar şikayet yapmasa bile tedavi edilmelidir tedavi edilmediği sürece aynı evde yaşayan diğer kişilere bulaştırılır.

Parmak Arasında Nasır

En sık görüldüğü yerdir, özellikle ayak parmaklarının arasında en sık görülür. Serçe parmağın yanındaki parmağın altına girmesi sebebiyle bu iki parmak arasında en çok oluşur. Genellikle büyük olmadığı için en kolay tedavi edielebilen gruptur.

Nasıra Kesin Çözüm

Nasırlar kendi haline veya ilaç, bant gibi uygulamalarla düzelmez, mutlaka kökü yok edecek ek uygulamalar yapmak gerekir. Uygulamalar agresifleştikçe başarısı da artmaktadır. Ancak kesinlikle bir daha olmayacak anlamına gelmez. Sebep ortadan kaldırılmazsa yeniden oluşabilir.

İlaçla Nasır Tedavi

En yaygın uygulama deriyi eritmeye yarayan ilaçları nasırlı bölgeye sürmektir. Yoğun asit içerilidirler, deriyi kimyasal olarak yakarlar, üstten tabaka kaldırırlar. Nidus dediğimiz köke ulaşması neredeyse imkansızdır ve hastalığı kökünden tedavi etmemiş olur. Çevre dokuda geniş yanıklara neden olma gibi bir riski vardır. Diğer uygulama ise vücudun savunma mekanizmalarını harekete geçiren Aldara denilen ilaçtır, Aldara sadece siğil şeklinde olan nasırlarda kullanılır, etkisi oldukça sınırlıdır, başarı oranı çok düşüktür.

Nasır Bantları İşe Yararmı?

Nasırın üst tabakasını kimyasal olarak yakan ilaç bir bant yardımıyla uygulanır, bant sayesinde asit gün boyu etki etmiş olur. Derin planı etkilemediği için nidus dediğimiz kökünü alamaz ama hastaya 2-4 haftalık rahatlık sağlar. Birkaç hafta sonra aynen eskisi gibi olur, bant tekrar uygulanabilir.

En Etkili Bitkisel Nasır Tedavisi

Limon, limon + karbonat, papatya, elma sirkesi, zeytinyağı gibi bir çok öneri olsa da bunların çözüm olması mümkün değildir.

Nasırdan Oluşumu Nasıl Önlenir
Aslında en doğru yaklaşım korunmadır, kişisel yatkınlık varsa ayakkabı seçimi buna göre yapılmalı, 3-5 çeşit ayakkabı alıp her gün farklı ayakkabı giyilmeli, ayakkabı zorunluluğu olmadığı durumlarda terlik giyilmelidir. Bu şekilde oluşum engellenebilir. Ayrıca ayakkabı tarzı uygun olmalı, yatkınlık varsa topuklu ayakkabı giyilmemelidir.

Silikonla Yastıklar Nasır Tedavisinde İşe Yararmı?
Nasırın bulunduğu alanı boşa çıkarmak şeklinde yaklaşımdır, ortasında boşluk ya da çukurluk olan değişik şekilli silikondan yapılmış yumuşak yastıklar o bölgeye yapıştırılır, böylece nasırlı alana travma olamayacağı için sebep engellenmiş olur.

Nasırın Ameliyatı Zormudur?

En eski tedavi yöntemlerindendir, sorunun olduğu alan çıkarılır ve deri dikilir. Çıkarılan doku küçük olursa nasırın kenarları kalır ve tekrarlamaya neden olur, kenarları temiz çıkarmak istendiğinde de çok geniş doku çıkarılması gerekir. Bu durumde çok geniş bir ameliyat alanı ortaya çıkar. Atak tanabu ve el derisi fazla olmadığı için dikerken çok gerginlik olur, dikişler açılabilir. Teknolojinin olduğu merkezlerde artık uygulanmayan bir yöntemdir.

Nasır Tedavisi İçin Öneri

Radyo Frekansla Tedavi;
Son yıllarda çıkarılan ve hızla popülarize olan bir teknolojidir, lazer gibi tıbbın bir çok alanında kullanılmaktadır. Radyo dalgaları dokuda hasar oluşturarak kesip çıkarma amaçlı kullanılır. Sorunun temelini oluşturan kök kısmı net bir şekilde çıkarılabilir. Dikiş atmak gerekmez. Yara açık bırakılır. Açık yara nasırın büyüklüğüne göre 1-3 haftada kendiliğinden düzelir. Ağrı düzeyi tedaviden önceki dönem kadar ya da daha azdır. Hastanın işine gitmesine engel olmaması beklenir. En kolay ve başarılı yöntem radyo frekans yöntemidir. RF olarak kısaltılmaktadır.

Nasır Tedavi Fiyatı

Ücretler büyüklüğe ve sayıya göre değişir. 1 cm den küçük olanlar için SGK sı olmayanlara 1000TL, birden çok varsa ikincisi ve diğerleri 500TL, hastanın SGK sı varsa bu ücretlerin yarısını öder yani % 50 indirim uygulanır. Bazen çok büyük ebatlarda olur bu durumda ücret muayene veya fotoğraf gönderilerek netleştirilebilir.

Parmaktaki Nasır Nasıl Geçer?

Ayağa kıyasla daha az rastlanır, daha çok sürekli aynı noktaya değen kalem veye çekiç sapı gibi meslekle ilgili olarak ortaya çıkar. O aletin kullanımı bir süre ertelendiğinde büyük oranda kendiliğinden düzelir. Düzelmezse müdahale edilebilir.

https://www.nasirtedavi.com/nasir-tedavisi/

Op. Dr. Demet Ağras

1 Comment

Add a Comment
  1. Mehmet

    Anneannemin ayaginin altinda cok sayida nasir var yuruyusu degisti ama gezmektende geri kalmiyor yurumesi nasiri derinlestrrmi bu yasta tedavi edilse iyilesirmi acaba

    Op Dr Nizam Kurtdere
    Evet ayakkabı tarzını değiştirmezse veya tedavi olmazsa ilerleyebilir, yenileri çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017