Saç Biti Tedavisi

Sayfayı okuyup bitirdiğinizde en doğru tedavi önerisini alabileceksiniz. Bitlenme insanlık tarihi kadar eski hastalıktır, eskiden ilaçlar olmadığı için tamamen temizlenmesi mümkün değildi ancak mekanik olarak temizlenerek azaltılırdı ancak bu şekilde tekrarı, etrafa yayılması kaçınılmazdı.
Özellikle temizlik şartlarının yetersizliği ve yakın ve kalabalık ortam sorunu çekilmez hale getirirdi. Kurtuluş savaşında askerlerde o kadar yaygın ve çokmuş ki elbiselerini silkeleyip bitleri süpürerek toplayıp yakarlarmış.

Günümüzde bitlenme daha çok çocuklar arasında ve özellikle kreş, okul dönemlerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Doğru ilaçlarla tedavisi % 100 başarıyla yapılabildiği için de çok fazla yaygınlaşamadan önü alınabilmektedir.

Saç Biti Neden Olur


Tek nedeni paraziti, yumurtasını veya yavrusunu, başka insandan alınmasıdır. Bu çok yolla alınabilir. Hangi formu alınırsa alınsın geçtiği yeni bireyde büyür yumurtlar ve çoğalır. Tedavi edilmemesi halinde abartılı düzeylere erişebilir. Yani tek yolu bir başkasından bulaşma şeklindedir. Kreş, kışla, yurt gibi yoğun yaşam alanlarında çok hızlı bir şekilde yayılabilir, yaşam alanındaki tüm bireyle yaklaşık aynı günlerde tedavi olmazsa sürekli bulaşma devam eder.

Bitlenme Nasıl Anlaşılır

Kaşınma en sık rastlanan belirtidir, bitlerin beslenmek için kan emdikleri saatlerde çok şiddetli olabilir. Saç bitinde en çok tutunduğu bölgeler ense ve kulak arkalarıdır. Bu bölgelerde kaşımaya bağlı tırnak izleri görülebilir.
Vücut bitinde kaşıntı, koltuk altı, kasıklar ve gövdede yoğundur. Kaşınan bölgelerde bitlerin ısırıklarına bağlı kızarık kabarıklıklar, kaşımaya bağlı tırnak izleri görülür. Hastanın kıyafetlerinde, en çok da iç çamaşırlarında kanamaya bağlı lekeler görülebilir.

Bit Nasıl Anlaşılır

Yukarıdaki belirtilerle şüphe duyulur ve gözle muayenede bit, yavşaklarl sirkeler görülür. Bunların görülmesi teşhisi kesinleştirmiş olur.

Saç Biti Tedavisi

Tedavide iki gurup ilaç kullanılabilir
1- Biti nefessiz bırakarak etkili olanlar, dimetikon içeren pedikap ve benzerleri bu guruba girer.
2-Biti zehirleyerek etkili olanlar
Birinci gurupta en etkili madde dimetikon dur. Baş bitinin nefes borusunu tıkar ve % 100 ölmesini sağlar. Kolaylıkla buharlaşan  siklometin içinde karıştırılır. Sıvı halde başa uygulanır, uygulandıktan dakikalar sonra siklometikon buharlaşır ve dimetikon kalır,dimetikon bitin etrafını naylon gibi hava geçirmez bir tabakayla sarar. Bit havasızlıktan ölür.
Doğru uygulanması halinde % 100 etkilidir “geride canlısı kaldı mı ?” gibi bir soru işareti kalmaz. Bu güne kadar dimetikonun etkisiz kaldığı parazit tespit edilmemiştir.

2-Zehirli ilaçlar ; Zehir yapısındadır. Farklı dozlarlada olsa tüm canlıları öldürdüğü gibi biti de zehirleyerek öldürür. Yumurtalarına hiç etkisi olmadığı için bir süre sonra yeniden uygulanmazsa hastalık % 100 ihtimalle yeniden ortaya çıkar. Farklı bilimsel çalışmalarda % 40 kadar bitin ilacı tanıyarak etkilenmez hale gelebildiği gösterilmiştir.

Tablet şeklinde kullanılan ilaçlar pratik olmadığı için kullanımdan kalkmıştır.

Bitlenme İlaçları ;
Zararsız gurup; Dimetikon + siklometikon ( pedikap , duranyt, bitiron vs)
Zehir gurubu; Permetrin,Tablet veya enjeksiyon şeklinde kullanılanlar ( kwell )
En iyi bit ilacı diğer tüm hastalıklarda kullanılan ilaçlar gibi alternatiflerine üstünlükleri ve hasta açısından avantajlara sahip olmalıdır. Olabilecek bu avantajlar şunlar olabilir. Önerilere geçmeden önce şunları bilmeliyiz.

En İyi Baş Bit İlacı

Böyle bir ilaç şu özellikleri içermelidir;
Tedavi başarısı % 100 olmalıdır
Özellikle çocuklarda zarar vermemelidir
Kullanıcıya zehir etkisi olmamalıdır
Göz gibi hassas organlara zarar vermemelidir
Uygulaması kolay olmalıdır
Tedavi sonrası tekrar oluşumu engellemelidir.
Kullanım miktarı yeterli olmalıdır
Her yaş gurubunda kullanılabilmelidir.

En İyi Saç Bit Şampuanı

Çocuğu rahatsız etmeyecek yapıda olmalıdır
Gözleri yakmamalıdır
Saç bitini öldürmede %100 başarılı olmalıdır
Zararlı kimyasal içermemelidir
Kolay uygulanmalıdır.
Güzel kokmalıdır, kötü kokarsa çocuklar kullanmak istemez
Alerji yapmamalıdır
Kullanıldığı sürece yeniden bit gelmesini önlemelidir.
Her iki cinste de güvenle kullanılmalıdır.
Saçta kayganlık sağlamalıdır (sirkeleri temizlerken kırılmaması için)
Çocuklarda bitlenme daha sık görüldüğü için zararsız ilaç kullanmak daha doğru bir yaklaşımdır.

Pedikap Bit Temizlik Seti


Tabiki bunlardan da iyisi bu özelliklerin tümünü yani hem şampuanın özelliklerini hem de spreyin özelliklerini bir ambalajda taşıyan setlerdir. Türkiye’de set halinde üretilen tek baş biti seti Pedikap settir. Pedikap Saç Biti Temizlik Seti muadillerinden çok farklıdır ve şu üstünlükleri vardır
– Bir sette hem sprey hem şampuan içerir
– Biti % 100 öldürür, devam eden bir yıl boyunca koruma sağlar (bu özellikle okula ve kreşe giden çocuklarda önemlidir çünkü bu tür toplu yaşam yerlerinde parazit çocuktan çocuğa geçer durur.
– Daha Ekonomiktir
– Hem plastik hem de çelik tarak içerir.

Baş Biti İçin Bitkisel Tedavisi

Ciddi etkili değildir, bilinen en etkilisi krizantem çiçeğinin tohumunun özütünden elde edilen bir maddedir ancak ev ortamında krizantem çiçeğinden bunu elde etmek mümkün değildir ve başarı elde edilemez. Bunun dışında kokusu ağır lavanta, nane, sarımsak gibi bitkiler önerilse de baş bitine bitkisel çözüm getirmesi mümkün görünmemektedir.

Bit Tarağı

Çok daha ucuz olması sebebiyle genellikle ilaçla birlikte plastik tarak verilir ancak ne yazık ki daha temizliğin yarısına gelmeden dişleri dökülür ve işe yaramaz olur, bu sebeple bit ilacı alırken tarak ta aldığınızı ve tarağın kalitesini de sorgulayın yoksa bir de ayrıca tarak almak zorunda kalabilirsiniz. Tarak kalitesi ilaç kalitesi kadar önemlidir çünkü sonuçta bitleri saçtan uzaklaştımanızın tek yolu tarakla mümkün.

Baş Biti Tedavi Önerileri

  • Önceliğiniz zehirsiz olan dimetikon içeren ilaçlardan biri olmalı, pedikap sonraki bir yıl koruma özelliği taşıması, iki tarak içermesi nedeniyle tercih edilebilir.
  • Parazitler zehirlere karşı bağışıklık kazanmış olduğu için % 40 hastada başarısız olunmaktadır, tercih edilmeyebilir
  • Bitler öldükten sonra temizlik iyi yapılmalıdır
  • Ailede yaşayan herkes muayene edilmeli varsa onlar da aynı günlerde tedavi olmalıdır
  • Şampuan göz yakmamalıdır (çocuklarda daha sık görüldüğü için)
  • İşi ucuza getirmeye çalışmayın, unutmayın ucuz etin yahnisi yavan olur

Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017