Saçkıran Tedavisi

Saçkıran büyük çoğunluğu para gibi yuvarlak şekilli dökülme alanları, seyrek olarak saçlı derideki tüm saçların kaybı şeklinde dökülme ve çok seyrek olarak ta vücuttaki tüm kıulların dökülmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Para gibi olana alopecia areata, tüm saçlar döküldüyse alopecia totalis, vücuttaki tüm kıllar kaybedildi ise alopecia universalis denir. Sebepleri yaklaşık aynı olsa da tedavilerinde değişiklikler vardır. Diğer adı pelad’dır.

Saçkıran Tedavi Önerileri
Aşağıda ayrıntılı bilgileri görebileceksiniz, sayfanın devamını okumazsınız diye önerileri hemen başta yazdım.
Öncelikle sarımsak sürün, bunu 2-3 hafta devam ettirin az veya çok değişiklikler başlama ihtimali % 50 civarındadır yani hastaların yaklaşık yarısı olumlu cevap alır. Sarımsak kolay ulaşılabilir, ucuz ve rahat uygulanabilir olduğu için ilk tercih olmalı.
İkinci tercih yine uygulaması kolay ama başarı oranı en yüksek olan squarik asit di butil ester (SADBE) olmalıdır, başarı oranı en yüksek olan tedavidir ve % 95 ler düzeyindedir. Başarısının yüksek olmasına rağmen  ikinci tercih olmasının sebebi pahalı olmasıdır.
Üçüncü tercih difensipron (DPCP) dir, başarısı SADBE ye yakındır, üçüncü tercih olmasının nedeni daha pahalı olması ve mutajenik yan etkilerinin olmasıdır.
4.Tercih kortizon enjeksiyonudur başarısı % 80-85 civarındadır, dericde incelmeye neden olduğu için daha az tercih edilir. Uygulaması zordur ama ucuzdur.

En İyi Saçkıran Tedavisi
Bir tedaviye en iyi demek için yan etkisi az buna karşın etkisi de en düzeylerde olmalıdır. Squarik Asit Di Butil Ester % 95 den fazla başarı oranla en iyi sonuç verir bunun yanı sıra önemli sayılabilecek herhangi bir yan etkisi yoktur.

Saçkıran Neden Olur
En kabul edilen sebep budur, bağışıklık sistemi yanlış çalışması sonucu ortaya çıkan saçkıran,  Otoimmün denilen bu sebeple vücut kendi kıl köklerine zarar veren maddeler üretmektedir. Bu maddeler kıl köküne gidip oradaki hücreleri öldürmektedir. Tedavide bu çok önem arz etmektedir. Çünkü bu oluşan zararlı maddelerin zararını engelleyen suquarik asit di butil ester (SADBE) isimli madde tedavide en iyi sonuç vermektedir. Vücutta oluşan, kökü öldüren bu maddenin hangi sebeple oluştuğu, bazı kişilerde tüm kılları etkilerken bazı kişilerde daha dar alanı etkilemesi hala tam olarak izah edilememiş değildir.

Saçkıran Nasıl Anlaşılır
Kısa sürede yeni dökülme olur.
1-3 cm çapında daire şeklinde kelleşme olur zamanla genişleyebilir veya yenileri çıkabilir.
Deride renk koyulaşması olur.
Acı ağrı gibi belirtiler olmaz, hatta çoğu kişi çok sonra fark eder
Erken dönemde yani dökülme döneminde kıl çekildiğinde kolayca çıkar.
Genellikle tam dökülme şeklindedir
Saçlar zamanla kalite kaybederek değil birden bire kalite kaybetmeden dökülür.

Saçkırana saç Ekilirmi
Evet ekilebilir ama unutulmamalıdır ki ekilenler de dökülebilir. Saçkıran hastalığı belirli bir bölgede olsa da hastalık bölgenin değil bölgede bulunan saç köklerinin problemidir. Yani dökülen saç kökü sorunun temel kaynağıdır. Durum böyle olunca hastalıklı olmayan kıl kökü hastalıklı alana ekildiğinde tutup o alanda büyümeye devam edecektir. yani saçkıran olan bölgeye saç ekimi yapıldığında o bölgede saçlar çıkar. Ekilenlerinde dökülmesinin nedeni hastalığın onlara da sirayet etmesidir.

Saçkıran Bulaşırmı
Kesinlikle hayır. Bir tür saç dökülmesi sorunu olan saçkıran kişinin kendi içerisinde yaşadığı bir tür travma olup, diğer insanlara hiç bir şekilde bulaşıcı yönü yoktur. Düşünsenize babanızda olan saç dökülmesi size bulaşıyor mu hayır tabi genetik bir sorun olup ilerleyen yaşlarda sizde de dökülme olabilir ama mikrobik hastalık olmadığı için bulaşıcı bir etkisi yoktur.

Sakalkıran Tedavisi Nasıldır
Aslında kıl olan büyün vücut alanlarında görülür ve her yerin (sakal , kaş, bıyık vs) tedavisi aynı şekilde yapılır. Genel olarak sakal bölgesinde başarı oranı biraz daha yüksektir. Yine aynı öneri sırası takip edilebilir; sarımsak, squarik asit di butil ester yani SADBE, depo kortizon enşeksiyonu. Sarımsak sürüldüğü dönemde birlikte kortizonlu merhem kullanmanın başarıyı artırabileceği yönünde görüşler vardır ama bu konuda bilimsel bir çalışma görmedim.

Agresif Tedaviler
Bu ilaçlar ağır yan etkileri sebebiyle doktorlar tarafından çok tercih edilmeyen tedavilerdir. Daha çok alopecia totalis denilen kafadaki kaş kirpik dahil tüm kılların dökülmesi veya vücuttaki tüm kılların döküldüğü alpoecia universalis hastalıklarında kullanılabilmektedir.

Tofacitinib Citrat
Bu ilaç önerilerin sonuna kaldı çünkü hala ilgili kurumlardan onay almamış bir ilaçtır. Tesadüfen bulunmuş bir ilaçtır. Genç bir romatizma hastasına romatizma tedavisi için verilen ilaç hastada ek olarak var olan kafadaki dökülmüş tüm saçlar geri çıkmıştır. Vücudun savunma mekanizmalarını bastıran hap şekilde kullanılan bir ilaçtır. Kesinlikle bir uzman onayı alınmadan kullanılmamalıdır çünkü çok yan etkileri olan bir ilaçtır. Alopecia universalit veya totalis gibi çok geniş alan etkilenmesi durumlarında kullanılabilir.

Metotrexat
Bir tür kanser ilacı yani kemoterapötiktir. İlk çıkan kanser ilaçalrındandır. Düşük dozda saçkıran tedavisinde kullanan klinikler vardır. Tofacitinib kadar başarılı değildir ama daha çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Saçkıranı çok stres yapan ve hastalığın çok yaygın olduğu kişilerde önerilebilir. Ama öncelikle yan etkisi olmayan ve başarısı % 95 ler düzeyinde olan DPCP ve SADBE tedavileri denenmelidir.

http://www.sackiran.com.tr

http://www.sadbe.com

Op. Dr. Atilla Kaya

 

1 Comment

Add a Comment
  1. Ayşe

    Merhaba
    Bende ara ara cikip kendiliginden geciyor saclarimin icinde acaba sebebi nedir nasil tamamen kurtulabilirim
    Op Dr Atilla Kaya
    Kendiliiğnden geçiyorsa tedavi gerekmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017