Sakal Ekimi Nasıl Yapılır? Ekim Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sakal ekimiz bazı kişilerde sakalsızlık sorununu çözmek bazı kişilerde ise sakalların seyrek olması sorununu çözmek için yapılan bir uygulamadır. Ayrıca sakal çıkmayan yara ve yanık izlerinin olduğu bölgelere de uygulanmaktadır.

Sakal ekimi mantık olarak saç ekimine benzese de saç ekiminden daha fazla özen isteyen bir uygulamadır. Saç ekiminde ekilen kılların eğim ve açısı çok önemli değildir. Ancak sakal ekiminde kılların ekim açısı oldukça önemlidir. Kıllar doğru açı ile elde edilmez ise doğal bir görünüm elde edilemez.

Kimler Sakal Ekimi Yaptırmalıdır?

Sakalı olmayanlar, sakalları seyrek olanlar, sakalının belli bir bölümünde sakal olmayanlar, yara ve yanık izine bağlı olarak bölgesel sakal kaybı yaşayanlar sakal ekimi yaptırabilirler.

Sakalı Olmayanlarda ( Köselerde ) Ekim İşe Yarar Mı?

Erkeklerde sakal çıkmamasının nedeni Testosteron ve DHT(Dihidrotestosteron) hormonlarıdır. Sakallar normal şartlarda 15-16 yaş civarında çıkmaya başlarlar. Ve bu evre 20-21 yaşına kadar devam eder. Sakalların çıkması, gürleşmesi ve kalınlaşması testosteron ve DHT hormonları ile alakalıdır. Yaş ile birlikte bu hormonlarda artış gözlenir. Ve artış kılların çıkmasını ve gürleşmesini sağlar. Bu hormonun yetersizliği sakalın seyrek olmasına ya da hiç çıkmamasına neden olabilir. Bu tür durumlarda 21 yaşına kadar beklenmeli ve hala sakal çıkmıyorsa ekim yaptırılmalıdır.

Yara-Yanık-Ameliyat İzlerinin Üzerine Ekim Yapılabilir Mi?

Sakal ekimi ile alakalı en çok merak edilen sorulardan birisi de iz üstüne ekim yapılıp yapılamayacağıdır. Yüz bölgesinde olan estetik kusurlar ( yara ve yanık izleri) can sıkıcı olabilmektedir. Özellikle sakallar uzadıktan sonra daha da dikkat çekici bir hale gelebilmektedir. Bu tür durumlarda kalıcı bir çözüm olarak izin olduğu ve sakal çıkmayan alana ekim yapılabilir. Bu sayede görsel olarak rahatsız olunan durum kalıcı olarak ortadan kaldırılmış olur.

Sakal Kıran (Alopecia Universalis) Nedir? Sakal Kıran İçin Ekim İşe Yarar Mı?

Halk arasında saç kıran olarak bilinen alopecia aslında yalnızca saçlar değil sakalları da etkilemektedir. Saçları etkileyen türü alopecia areata, sakalları etkileyen türü ise alopecia universalistir. Sakal kıran tıpkı saçlarda olduğu gibi kısım kısım sakal kayıplarına neden olmaktadır. Sakal kıran madeni para büyüklüğünde yuvarlak alanlarda dökülmeye neden olmaktadır. Dökülen bölgede cilt parlak ve pürüzsüzdür.

Sorun stres, sıkıntı, korku, endişe, üzüntü ve moral bozukluğu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ilk olarak soruna neden olan faktör veya faktörler ortadan kaldırılmalı veya uzaklaştırılmalıdır.

Sakal kıran sorununda ekim yoluna gitmeden önce SADBE içerikli bir ürünün düzenli olarak 1 6 ay kullanılması tavsiye edilmektedir. 1 sene içerisinde sonuç alınamaz ise sakal ekimi yoluna gidilmelidir. Sakal kıranın neden olduğu kayıplar ekim ile kalıcı olarak çözülebilir.

Sakal Tarzı Değişikliği

Ekim yaptırmak için illa ki sakal kayıpları yalanıyor olması gerekmez. Bazı kişiler sakalının tarzını değiştirmek isteyebilir ya da seyrek bulup gürleştirmek isteyebilir. Bu tür durumlarda sakalın gürleşmesi veya tarzının değişmesi için ekim yapılabilir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Uygulamaya her ne kadar sakal ekimi ismi verilse de aslında vücudun başka yerinden alınan kıl kökünün başka bir yere taşınmasıdır ( nakil edilmesidir). Kıl kökünün taşınması olarak ifade edilebilir. Ancak tıpkı estetik bir uygulama gibi kıl kökleri dikkatli bir şekilde taşınmalı ve yeni yerine uygun bir açı ile ekilmelidir. Aksi halde oldukça yapay bir görünüme neden olur.

Ekim Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekim Mutlaka FUE Tekniği İle Yapılmalıdır?

Ekim için kullanılan iki teknik bulunmaktadır. Bunlar FUT ve FUE. Fut tekniğinde kıllar deriden kanal açılarak alınmaktadır. Kanal açılması iz kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ekim mutlaka FUE tekniği ile yapılmalıdır. FUE tekniğinde kıllar kanal açılmadan yalnızca delik açılarak alınmaktadır. Bu sayede iz kalması engellenmektedir.

Kıl Kökleri Uygun Açı İle Ekilmelidir.

Kıl köklerinin doğru ekilmesi görünümün doğal olup olmaması ile doğrudan alakalıdır. Açının doğru ayarlanması ise uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir konudur. Kıl köklerinin 30-35 derecelik bir açı ile ekilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ekimi yaptıracağınız uzmanın daha önce yaptığı ekimleri mutlaka inceleyiniz.

Ekim Teker Teker Yapılmalıdır.

Kanal açılarak yapılan ekimlerde kıl kökleri 2şer 3er ekilmektedir. Bu durum doğal görünümü olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu nedenle köklerin kanal açılmadan delik açılarak teker teker ekilmesi gerekmektedir.

Alınan Kıl Kökleri Fazla Bekletilmemeli (Ölür)

Kıl köklerinin alındıktan sonra bekletilmesi ölmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tek seferde ne kadar ekim yapılacak ise o kadar kök alınmalıdır. Aksi halde bekletilen kökler ekilse bile kısa sürede dökülecektir.

Alım ve Ekim Doğru Uçla Yapılmalıdır?

Alım yapılmadan önce alınacak kıl uzunluğu 3-4 cm olacak şekilde kısaltılmalıdır. Sonrasında 0,6 ya en fazla 0,7 mm genişliğinde uçları olan iğneler kullanılarak kıl kökü yerinden alınmalıdır. Uçların kalın olması iz kalmasına ve kötü görüntüye neden olabilir. Bu nedenle kök alımları ve ekimleri doğru uçlarla yapılmalıdır.

Sakal Ekimi

Yukarıda paylaşılan video izlenilerek yazı ile aktarılmak istenen daha net anlaşılacaktır.

Ne Kadar Ekilmesi Gerekir?

Ekilecek kök sayısı kişinin ihtiyacına ve beklentisine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin sakalın belli bir alanında yara veya yanık izinden dolayı sakal çıkmıyorsa bunun için az sayıda ekim yapılması yeterlidir. Ancak sakalsız bir bireye 1000 kök kadar ekim yapılaması gerekir. Ancak sıkı ve gür bir sakal istenirse 1500 kök civarında ekim yapılır.

Ekim yaptırılacak yer tercih edilirken mutlaka yukarıda bahsedilen hususlara dikkat edilen bir yer ve tecrübeli bir doktor tercih edilmelidir. Aksi halde doğal görünümlü bir sakal elde edilemeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017