Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur

Bu yazımızda varisin tedavisi yapılmazsa veya geciktirilirse ne gibi sonuçlara sebep olabileceğinden bahsedeceğiz. Varis ilk etaplarda hastalarda ciddi şikâyetlere neden olmasa da ilerlemesi ile ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Halk arasında genelde hastalığı insanlar estetik problem olarak değerlendirip pek ciddiye almamaktadır.

Damar genişlemesinin tedavisi yapılmazsa ne sonuçlara sebep olacağından bahsetmeden önce hastalığın yapısını, neden olduğundan kısaca incelemek daha sağlıklı olacaktır.

Varis Nedir Neden Olur?

İnsan vücudunda kanın dolaşımını sağlayan iki ana damar grubu bulunmaktadır. Bunlar; atardamar ve toplardamarlardır. Varis denilen sağlık problemi ise kirli kanın dolaşımını sağlayan toplardamarlarda meydana gelmektedir. Toplardamarlar üzerinde kirli kanın taşınırken sızmaması için belirli aralıklarla kapakçıklar bulunmaktadır.
Kapakçıkların çeşitli nedenlerle bozulması ve görevini yerine getirememesi sonucunda damarlarda yapısal bozulmalar meydana gelmekte damarlar genişlemektedir. Meydana gelen bu damar genişlemelerine varis denilmektedir.

 

Bu sağlık probleminin temel sebebi toplardamarlar üzerinde bulunan kapakçıkların görevini yerine getirememesidir. Kapakçıkların görevini yerine getirememesine sebep olan bazı durumlar bulunmaktadır.
Hastalığın en bilinen sebebi uzun süre ayakta veya sabit pozisyonlarda kalınmasıdır. Kişilerin uzun zaman ayakta kalması kirli kanın kalbe pompalanma işlemini zorlaştırmaktadır. Aynı şekilde uzun süre sabit pozisyonda kalınması da bu pompalama işlemini zorlaştıracağı için varisler oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Uzun zaman ayakta ve sabit pozisyonda kalınması bacaklara uygulanan baskıyı arttırması sebebi ile istenmeyen bir durumdur. Fazla kilolar da bacaklara uygulanan basıncı arttırması sebebi ile damarların genişlemesine neden olan durumlar arasındadır. Ayrıca kadınlarda gebelik döneminde vücuttaki kan miktarının artması da yeni varislerin oluşumuna sebep olabilmektedir.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur

  Hastalık sinsi ilerleyen bir hastalık olmamasına karşın ilk evrelerde kişilerde ciddi şikâyetlere sebep olmamaktadır. Ancak hastalığın ilerlemesi ve buna rağmen tedavi edilmemesi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. İlk etapta ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetler gözlenirken ilerleyen aşamalarda kanama ve geçmeyen bacak yaraları meydana gelebilmektedir

Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Damar genişlemesi rahatsızlıkların ilk gözlenen şikayet ağrıdır. Sağlık probleminden kaynaklanan ağrılar genellikle gün sonuna doğru artış gösteren ağrılardır. Uzanırken veya yatarken ayakların altın 20 cm kadar bir yükselti koyularak dinlenilmesi ile geçmektedir. İlk başlarda şiddetli olmayan ağrılar hastalık ortadan kaldırılmaz ise giderek şiddetlenmekte ve kişilerin hayatını zora sokmaktadır. Tabi ki en doğru yaklaşım temel hastalığın yani varisin tedavinin yapılması gerekir.

Bacaklarda Sızlama Neden Olur?

Özellikle akşamlar ve yatağa girdikten sonra ortaya çıkar, saatlerce giderek artar. Sızlamayı hasta ”bacağım bir yere sığmıyor” şeklinde tarif eder. Gün içinde fazla ayakta kalınmazsa, bir kaç dakika da olsa bacaklar yukarı kaldırılarak istirahat edilirse, ara sıra kısa yürüyüşler yapılırsa sızlama az olur. Varis tedavisi ile sızlama da biter.

Bacakta Kramp

Ağrı kadar sık görülen ve genellikle ağrıdan sonra görülen şikayettir. Hastalığın ilerlediğinin habercisidir. Hastalık önlem alınmadığı sürece ilerleme eğiliminde olan bir sağlık problemidir. Hastalık ilerledikçe yaşanan şikayetlerin şiddetinde de artma gözlenmektedir. Masaj kramlarda azalma sağlar.

Bacaklarda Şişlik

Hastalığın kirli kanın damarda birikmesi, pıhtılaşması gibi sebeplerle meydana geldiğinden bahsetmiştik. Hastalığın ilerlemesi  sebebiyle damarda uzun saatler kalan kirli kan bacaklarda şişlik oluşumuna sebep olmaktadır.

Damarların Cilt Yüzeyinden Belirgileşmesi

 Varis bir damar hastalığıdır. İlk aşamada damarlardaki bozulmalar deri üzerinden görülecek şekilde değildir. Ancak hastalığın tedavi edilmemesi durumunda damarlardaki bozulmalar deri yüzeyinden çıplak gözle görülebilecek konuma gelmektedir. Yapısı bozulan damarlar morumsu bir renk, kıvrımlı bir yapı halini almaktadır. Damarlardaki yapısal bozulmalar ileri derecelere ulaşıp oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Varisin Kanaması Tehlikelimidir, Nasıl Durur?

 Gerekli önlemlerin alınmayıp, damar genişlemelerinin tedavi edilmemesi zaman içerisinde bacaklarda kanama şikayetine sebep olmaktadır. Sürekli ilerleme eğilimden olan damar genişlemeleri zaman içerisinde genişleyerek damarların çatlamasına sebep olmaktadır. Gözlenen bu kanamalar cilt yüzeyinden olabileceği gibi deri altında da olabilmektedir.  Kanamalar kimi zaman hastanın kendi müdahalesi ile durdurulabilirken, kimi zamanda uzman bir hekimin müdahalesi ile durdurulmaktadır. Kanama oldukça ciddi bir belirtidir. Hastalığın son ve tehlikeli safhalara geldiğinin habercisidir. Dikkate alınmazsa kalıcı hasara neden olabilmektedir.

Bacakta Varis Yarası Tedavisi

Bacak ülseri geçmesi oldukça zor olan bacak yaraları anlamına gelmektedir, oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Hastalığın bu aşamaya gelmeden çaresine bakılması bu yaraların meydana gelmesi riski göz önüne alındığında oldukça elzemdir.

Bacaklarda oluşan bu yaralar cildin çürüyerek dökülmesine dahi sebep olabilmektedir. Yaralar hastanın bacaklarında kalıcı doku kaybına bile sebep olmaktadır. Ayrıca iyileşme süreci de oldukça uzun ve meşakkatlidir. Yara oluşumları tedavi edilmeden varislerinde tedavi edilmesi mümkün olmaması sebebi ile bu süreçte maalesef ki damarların genişlemesi de devam etmektedir.

Hastalığın bu aşamaya gelene kadar tedavi edilmemesi oldukça risklidir. Her hastalıkta olduğu gibi bu sağlık probleminde de erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Hastalık ilk evrelerinde ameliyatsız güncel uygulamalarla tedavi edilebilir. Ancak damar genişlemeleri tedavi edilmez ise bacak ülserine sebep olmaktadır. Hem hastanın hayat kalitesini oldukça düşürmekte hem de tedaviyi oldukça zorlaştırmaktadır.

Tüm hastalıklarda olduğu gini veriste de tedavinin erken yapılması hem olabilecek sorunları engeller hem de daha kolay tedavi edilebilir.

Bacakta Varis Lekeleri Nasıl Geçer
Hastalık uzun yıllar tedavisi yapılmazsa bacakta mor, kahverengi, ve pembe  (pembelik seyrek olur) renklerde lekelenme olabilir. Bu lekeler lazerle kısmen açılsa da tedavisi mümkün değildir. Özellikle etek giyen kadınlar için ciddi sorundur çünkü çok dramatik bir görüntüsü vardır. Ölü bacağı gibi görünür şeklinde tarif edilmektedir.

Varis Tedavi Ücretleri
Yaygınlığına ve çeşitlerine göre kullanılacak teknolojiler değişir, buna bağlı olarak da ücretler 400 – 8.000 TL arasında değişir. Ücretleri değiştiren bir diğer durum da SGK olmasıdır, SGK varsa ücreti % 50 si ödenir. Ücretler için aşağıdaki cep telefonlarına whatsapp tan fotoğaflar göndermeniz yeterli.

Şişli:
0532 463 9682

İzmir:
0542 295 52 54

Ankara
0505 119 3690

Kadıköy:
0542 231 2823

Bursa:
0532 152 26 75

Bakırköy:
0542 621 0888

Varis Tedavi Yöntemleri

Tedavi Yöntemleri ameliyatla ve ameliyatsız olarak sınıflanabilir, bu yöntemler de ayrıca kendi içinde farklar vardır. Bu farkların ayrıntısı ile birlikte en iyi ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerden öneriler yazılacak.

Varis Ameliyatları

Varisin Klasik Cerrahi Stripping Ameliyatı

İlk yapılanlardandır, giderek seyrek yapılsa da hala devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Varise özel çalışan fleboloji uzmanlarının pek uygulamadığı tedavi seçeneğidir. Bacaktaki genişlemiş damar kesilerek çıkarılır. Ya bacakta çok sayıda kesikler yapılır veya kasıktan gönderilen tel yardımıyla çıkarılır. Zor, zahmetli ve tekrarı yüksek bir amelitatır.

Çağdaş Ameliyatlar

Lazerle Varis Ameliyatı EVLAÇağdaş ve teknolojik yöntemlerdendir. Diz civarından ince bir delik açılır ucunda ısı veren lazer ışığı saçan 2-3 mm kalınlığında kıvrılabilir tel gibi prob damarın içinde ilerletilir. Ana damar içinde kasığa kadar ilerletilir, ışık saçan tel geriye doğru çekilerek çıkarılır. Damar ışıkla ısınarak tahrip olur. Tahrip edilen damar sonsuza kadar yok edilmiş olur. İşlem sonrası ciddi ağrı olmadığı için hasta 2-3 günde sosyal yaşamına dönebilir.
Ücretler kullanılan teknoloji ve uygulanacak bacak sayısına göre 3500-7000 TL arasında değişebilmektedir.

Varisin Radyo Frekans Varis Tedavisi EVRFA

Radyo frekansta ısı radyo dalgalarıyla oluşur. Radyo dalgalarıyla damarı ısıtarak tahrip eden bir tel yardımıyla yapılır. Lazerden daha başarılı değildir, ücretler, iş gücü kaybı lazerle yaklaşık aynıdır. Lazere kıyasla az kullanılmaktadır.

Zamkla Varis Tedavisi

Kırtasiyede satılan Japon yapıştırıcının içindeki maddenin direk damarın içine zerk edilmesi şeklinde uygulanır. Basit enjektörle değil özel aletler, kanüller yardımıyla verilmesi gerekir. Ücret kullan at malzemelr sebebiyle diğer çağdaş ameliyatlara yakındır.

Varis Pake Çıkarılması
Dar alanda olan geniş damarların çıkarılması için uygulanır, genellikle daha yaygın olduğu için dar alana uygulama oldukça seyrektir. Küçük 3-4 mm deri kesilerek damar çıkarılır. Kolay bir ameliyattır iş gücü kaybı yapmaz, kesik çok küçük yapılırsa gözle görülür iz kalmaz.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri

Deri Üstünden LazerÇok değişik lazerler vardır, etki mekanizmaları benzerdir. En yaygın kullanılanı İPL dir. Deriden koyu renkli damarların ışığı daha fazla tutarak 70-80 dereceye kadar ısınıp ısıyla tahrip olması prensibine dayanır. Çatılardaki güneş enerjisi mantığıyla çalışır. Seansla halinde uygulanır. 2-3 seans olabileceği gibi 15-20 seans ta sürebilir.

Exotherme LazerKılcal damarların yok edilmesi amacıyla geliştirilmiş en son ve en ileri teknoloji ürünüdür. Yatırım maliyeti çok yüksek olduğu için az sayıda klinikte kullanılmaktadır. İlk kullanıcılardan biri IDEA Kliniktir. Yüz bölgesindekiler dahil tüm kılcal damar çatlamalarında güvenle kullanılabilmektedir.

Radyo Frekansla Kılcal Damar Tedavisi
Deri üzerinden uygulanır, kılın 1/3 kalınlığında yani çok ince iğne yardımıyla radyo dalgaları damarın içine verilir. Uygulama anında damar pişerek yok olur. Etkisi o anda görülür. Geçici hafif kızarıklık dışında sorun yaşanmaz. 1- seans sürebilir.

Köpük tedavisi
1 mm ile 30 mm arasındaki tüm varislerin tedavisinde yüksek başarı ve sorun yaşanmadan kullanılabilmektedir. Skleroterapinin gelişmiş şeklidir. Tecrübeli bir flebologun köpükle tedavisini yapamayacağı varis yoktur. Bacakta olduğu gibi yüz bölgesinde de kullanılabilmektedir. Diğer yöntemlere kıyasla daha ekonomiktir. Ameliyat izi ve iş gücü kaybı olmaması ciddi avantajlarıdır.

Sklero terapi
Köpükte kullanılan ilacın direk verilmesidir, köpük konusunda yeterince tecrübesi olan doktorlar artık daha az uygulamaktadır. Uygulaması biraz daha zor olsa da nihai başarısı köpüğe yakın düzeylerdedir. Diğer avantajları da köpüğünkü gibidir.

Micro scleroterapy
Konunun asıl uzmanı flebologların son yıllarda kullanıma soktuğu bir yöntemdir. Enjektöre takılabilen iğnelerin çok incelerinin üretilebilmesi sayesinde hayatımıza girmiştir. Kılcalların tedavisinde uygulanmaktadır. Her bölgeye gübenle uygulanabilir.

Varis İçin Tedavi Önerileri
Kalın damarlarınız varsa tercih sıranız şöyle olmalı;
Köpük, skleroterapi, EVLA, EVRFA, pake exizyonu.
Klasik cerrahiyi düşünmeyin
Kılcallarınız varsa tercih sıranız şöyle olmalı; Exotherme lazer, radyo frekans, mikro skleroterapi
Her iki tipte varisleriniz varsa bu yöntemler yine aynı tercih sırasına göre tercih edebilirsiniz.

https://www.varistedavi.gen.tr/varis-tedavi-edilmezse-tehlikeli-olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017