Yağ Bezesi Tedavisi

Yağ dokusu ve deri altı yağ tabakası nerdeyse tüm canlılarda bulunan ve ısı izolasyonu, deriye elastikiyet kazandırma, travmalara karşı tampon oluşturma ve yedek enerji deposu görevi üstlenen bir yapıdır.

Yağ Bezesi Nedir (lipom) 
Cildin altıda yağ tabakasındaki dengesizlik nedeniyle deri altında topaklanma şeklinde yapılardır. Kontrolsüz büyüdüğü için sınırsız büyüyebilir, yağlı tabakanın etrafı ince bir zarla kaplıdır. El içi ve ayak tabanında daha az olmakla birlikte her yerde oluşabilmektedir

Yağ Bezesi Tedavi Önerisi
Buradaki öneriler hastanın alacağı sonucun daha iyi olması yönündedir.
Son derece kolay bir ameliyattır ve bölgesel uyuşturma ile yapılmalıdır, narkoz riskine girmeye gerek yoktur.
Cilt kitlenin çapının yarısı kadar deri kesilmelidir, bu sayede olabilecek en küçük kesikle alınmış olur ve çok az iz kalır.
Deri dikişi gizli dikişler şeklinde atılmalıdır. Böylece kılçık görünümü oluşmaz. Gizli dikişler emilebilir materyal olarak kullanılırsa dikişleri almak gerekmez, hasta dikiş aldırma zahmetinden kurtulur.

Yağ Bezesi Neden Çıkar
Neden olduğu net olarak belirlenememiştir. Çeşitli teoriler ortaya atılmıştır ancak kesin kanıtlanmış değildir. Şişman insanlarda daha sık görülmektedir ama zayıf kişilerde de olması şişmanlığa bağlı olmadığını gösterir. En önemli etken kişinin genetik yapısıdır. Bazı ailelerde daha sık görülmesinin nedeni genetik yatkınlık olduğunu gösteren en önemli bulgudur. Annesinde ve/veya babasında olanlarda görülme ihtimali yüksektir, genellikle ailesinin neresindeyse kişinin de orasında olur.

Vücudun Neresinde Görülür?
Yukarıda yazıldığı gibi her yerde görülebilmektedir. Bölgelere ve kişinin kilolu olup olmamasına göre fark etmekle birlikte derinin altındaki bu yağlı dokunun kalınlığı 1-2 mm ile 15-20 cm kadar olabilmektedir. Örneğin göz kapağında 1-2 mm yağlı tabaka varken şişman birinin göbeğinde bu 20 cm ye kadar çıkabilmektedir. Vücudun en geniş alanları olması sebebiyle kollar, bacaklar, gövde kısımları en fazla rastlanan bölgeleridir. Kafada sık görülür ancak bunlar kisttir ve ayrı konuda incelenecektir.

Yağ Bezesi Teşhisi
Teşhisi son derece kolaydır hatta hastalar kendileri teşhis koyarlar ve genellikle bu koydukları teşhis doğrudur. Mutlaka çevresinde birilerinde rastlanan bir durum olduğu için yanılma payı yok denecek kadar azdır. Ultrason, MR, tomoğrafi gibi uygulamalar son derece gereksizdir.
Muayenede şunlar görülür; Deri altında nohut, badem veya daha büyük şişlik (bazen çok büyük olabilir), kitle hareketlidir el altında kaydığı hissedilebilri, sınırları nettir, ağrısızdır.

Yağ bezi Ağrırmı
Normalde ağrımaz ya da çok az ağrı olur ancak kemer veya eklem yerlerinde olması durumunda ağrı olabilir. Ağrının varlığı sorunun daha ciddi olduğunu göstermez. Bunun dışında çok seyrek görülse de el içi ve ayak tabanında olursa ezilmeye bağlı olarak ağrı yapabilir

Yağ Kisti İle Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?
Kistik olan yağın salgılanmış hali, beze şekilde olansa kendisi yağ hücresi şeklindedir. Bu farkın çok önemi yoktur çünkü her ikisinin de tedavisi aynıdır. Hasta şu şekilde ayırt edebilir; Kistin içeriği bir yere sürüldüğünde macun gibi sürülebilir, kağıda sürüldüğünde kağıdın rengini değiştirir. Beze şeklinde olan ise kebaplarda etin arasına konan gibidir ezilmez, sürtünmez. Kesin sınırlar olmamakla birlikte yerleşim yerleri de farklıdır. Kist dediklerimiz daha çok kafada beze denilenler ise daha çok gövdede olur.

Kafadan Yağ Kisti Çıkarma Videosu

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?
Kendiliğinden veya ilaçla geçmez. Tek tedavi yöntemi onu derinin altından çıkarmaktır yani cerrahi olarak tedavi edilebilir. Büyük olanlar küçültülmüş cerrahi liposuction ile de alınabilir ancak kapsülün çıkarıldığından emin olmak için açık olarak çıkarmak daha akıllıca bir yaklaşımdır. Deri kesilerek alındığında haşlanmış yumurta gibi bir bütün halinde çıkar ve yapılan işten emin olunur. Konunun uzmanı olmayan bazı kişilerin bitkisel tedavi önerileri olsa da hiçbir etkisi olmaz.

Yağ Bezesi Hangi Bölüme Gider
Küçük cerrahi ameliyatları sınıfına girer. Bu tür küçük cerrahi girişimler genel cerrahi bölümünde alınır. Kafa derisinde olanlar yanlışlıkla beyin cerrahisine gitse de genellikle beyin cerrahları almaz. Bazı çok özel durumlarda branş hekimlerinin alması gerekebilir. Mesela göz arkasındakini göz hastalıkları uzamanı, yutak veya dilde olanları kulak burun boğaz uzmanı alır. Bölge anatomisi özellik arz ediyorsa bu şekilde yaklaşılmalıdır ancak bunlar çok seyrek rastlanan durumlardır.

Yağ Bezesi Ameliyatı Fiyatları
Büyüklüğü, yerleşim yeri, kliniğin ücret politikası gibi bir çok faktöre göre değişmektedir. 2 cm ye kadar olanlar hasta SGK lı değilse 800, SGK lı ise 400TL. İlk beze bu ücretlerle yapılırken ikinci ve devam her beze bu ücretlerin yarısına alınır. Şöyle ki; ikinci, devam edenlerin bezenin alım ücreti SGK yoksa 400, SGK varsa 200TL. Eğer kitle 2 cm den büyükse bu durumda muayeneyle belirlenir. Çok büyük olanlar 1000TL ye kadar çıkabilmektedir.

Yağ Bezesi Kanserleşirmi
Kesinlikle kanserleşmez, uzun yıllar kalsa da çok büyüse de kanserleşmez. Baştan itibaren olan liposarkom farklı bir hastalıktır, ayrı bir konuda ele alınmıştır. Kanserleşmez ama bekledikçe büyür ve büyüdükçe yapılacak ameliyat ta büyür.

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html
http://www.yagbezesitedavisi.com/lipom-yag-bezesi-tedavisi/
Op.Dr.Adil Altınsoy

1 Comment

Add a Comment
  1. Mehmet

    Merhabalar
    Sacımın icinde bikac yerde sertlik seklinde var sacimi kestirmeden tedavi yapilabilirmi acaba iz kalirmi cevap icin simdiden tesekkurler
    Op Dr Adil Altınsoy
    Evet iz kalır ama saçlar uzayınca görünmez olur, saçları tıraş etmeden alabiliyoruz böylece klinikten çıkarken alındığı belli olmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017