Yüzde Kılcal Damar

Normalde insanda beslenmeyi sağlayan en ince damarlar gözle görünmeyecek kadar incedir ancak çeşitli sebeplerle 1-2 mm çapa ulaştıklarında görünür hale gelirler ve ciddi estetik kusur oluştururlar. Hastalık sınıfına sokulamayacak kadar önemsiz sorundur. Kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir, yaygınsa sürekli utanmış gibi görünmesine neden olur.

Yüzde Kılcal Damar Neden Olur

Güneşin  ışınları
Güneşin zararlı ışınlarına karşı vücudun kendini korumak amacıyla yaptığı değişimdir işlemdir. Zararlı ışınlar yanı sıra güneşin ısıtması da sebeplerdendir. Genişleyen damarlar derinin üst tabakasını korur.

Meslek; Güneşin zararlarına benzer şekilde fırıncı, cam ustası, metal eriticileri, kalıpçı gibiateş karşısında çalışan meslek guruplarında da aynı şekilde derinin yanmaması için böyle bir değişim olur.

Alkol tüketimi
Çok alkol tüketenlerde normal toplumdan daha sık görülür, diğer taraftan yine alkol tüketimi sonucu orataya çıkan siroz hastalarında da sık görmekteyiz. Siroz hastalarında yüz dışında diğer vücur alanlarında da oluşur.

Genetik yatkınlık
Bazı kişilerde genetik olarak vardır, bunlardaki kılcallar daha bir boya gibi kaplar ve tedavisi daha zordur.

Yüzdeki Kılcal Damar Nasıl Anlaşılır
Bakıldığı anda görünen teşhisi son derece basit bir sorundur, çapları 1-2 mm arasında değişen, kırmızı, pembe veya mor damarsal yapılardır. Teşhis için yardımcı teknoloji yoktur, muayene yeterlidir. Zaten hastalar kendi teşhislerini koymuş olurlar.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Kesin sonuç veren üç etkili yöntem ve hiçbir işe yaramayan, para tuzağı şeklinde piyasaya verilen çok sayıda ürün vardır.

  • Mikro skleroterapi; Sıvı ve bu sıvının köpürtülerek verildiği köpük skleroterapi şeklinde uygulanır. Poidokanol adlı madde direk damarın içine enjekte edilir. Tecrübeli ellerde mükemmel sonuç alınır,son derece pratiktir. İlaç damara verildiği anda damar yok olur. Etkisi kalıcıdır yani yok olan damarın tekrar görünmesi mümkün değildir. Mikro skleroterapi 1 mm ve daha kalın olanların tamamında güvenle kullanılabilir.
  • Radyo Frekansla Kılcal Damar Tedavisi ; Kullanılan enerji radyo dalgalarıdır, radyasyon kelimesine benzese de hiç ilişkisi yoktur ve hiçbir yan etki oluşturmaz. Gözün ancak görebileceği kadar ince iğne damarın içine sokulur enerji verilir. Pedala dokunulduğu anda yok eder. Pratik bir çözümdür. Uygulama esnasında acı minimaldir.
  • Lazerle Kılcal Damar Tedavisi; Çok çeşitli lazer kullanılmaktadır. En yaygın kullanılanı İPL lazerdir ancak uzun seanslar gerektirir ve başarısı yüksek değildir. Son yıllarda Fransa’da geliştirilen Exotherme Lazer en etkili olandır. Uygulama anında yok olur ve lazerin kafasına monte kamera sayesinde işlemi hasta kendisi de seyredebilmekte ve etkinliğini o anda görebilmektedir. Yina kafaya monte soğutma ünitesi sayesinde yanık görülme riski çok düşüktür. Exotherme lazer bu konuda teknolojinin geldiği son noktadır.

 Yüzdeki Kılcal Damarlara Çözüm
Buraya kadar bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedavi önerileri idi. Buradan sonrası daha çok para kazanma amaçlı piyasaya sürülmüş ya da bu konuda hiçbir eğitimi olmayan kişilerin bilimsel olarak etkisi kanıtlanmamış önerilerini okuyabilirsiniz. Kendinizi bu uyanıklardan koruma amacıyla okumanız yararınıza olur.

Yüzde Kılcal Damar Çatlaması İçin Krem
İçeriğinde at kestanesi veya başka bitkilerin olduğu kremlerdir. Ne varise ne de kılcallar en küçük etkisi dahi olmaz. Hastaların zafiyetini kullanmak isteyen uyanıklara para kazandırmak dışında etkisi olması beklenmez.

Kapatıcılar; Tedavi edici etkisi olmayan fondöten gibi ürünler kamufle etme amaçlı kullanılır. Örneğin özel bir geceye katılınacaksa o geceyi kurtarma amacıyla kullanılabilen pratik çözümdür.

Kılcallarda Sülük Tedavisi ; Kremlerden farklı olarak tek faydası bir hayvanın karnını doyurmak gibi bir faydası vardır. Hastalığı iyileşitirmek anlamında hiç etkisi olmaz. Gereksi yere yaralnmayan neden olunur. Her ne kadar doktor sülük, profesör sülük gibi isimlerle satılsa da tedavi edici etkisi yoktur.

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi Fiyatları
Ücretler 1500-3000 TL arasında değişmektedir, buradaki farklılık hastalığın yaygınlığı, kullanılacak teknoloji, yönteme göre değişmektedir. Çok yaygın vakalarda bu ücret biraz daha artabilmektedir. Ücretler tek defa alınır, tekrar seansları gerekmesi durumunda ek ücret talep edilmez. Bu ücretler internette paylaşan klinik İdea Klinik 6 şubesinde geçerlidir. Başka kliniklerde çok değişik ücretler uygulanabilmektedir.

Burun Üzerinde Kılcal Damarlar Nasıl Geçer
Orta ve ileri yaşta daha fazla rastlanır, erkeklerde görülme sıklığı kadınlara kıyasla fazladır. Yüzdekinden farklı değildir, yapı olarak ta aynıdır tedavisi de benzer şekilde yapılır. Burundakilerin yüzden farkı bu bölgedekiler daha çok alkoliklerde görüldüğü için kişiyi daha fazla rahatsız eder. Tedavisinde exotherme lazer , radyo frekans veua mikro skleroterapi uygulanmaktadır.

Yüzde Kılcal Damar İçin Tedavi Önerileri
Kılcallarınızdan korunmanız mümkün önemli olan sizin için en uygun yöntemi bulmanızdır. Önceliğiniz Exotherme lazer olmalı bunu bulamıyorsanız radyo frekans yöntemini yaptırın, yaşadığınız yerde bu da yoksa mikro skleroterapi yapan bir fleboloji uzmanından yardım alın. Bunu da bulamıyorsanız kılcallarınızla barışık olun gereksiz yere para harcayıp ümitlerinizi kaybetmeyin. Bazı güzellik merkezleri epilasyon amacıyla kullandıkları lazerlerle tedaviye kalkışabilmektedir, bunlara karşı özellikle dikkatli olunmalıdır çünkü ciddi yanıklara neden olabilmektedir. Genellikle kombine tedavi daha iyi sonuç vermektedir.

Doç. Dr. Onur Gürer

1 Comment

Add a Comment
  1. Ümit

    YÜZÜMDE SABİT KIRMIZILIK VAR,HİÇBİRŞEY ÇARE OLMADI,SADECE MİRVASO(BRİMONİDİN) KREM SADECE 12 SAAT SÜREYLE ENGELLİYOR,GÖZLE GÖRÜLÜR DAMAR YOK AMA HERZAMAN T BÖLGESİ KIRMIZI.EXOTHERME LAZER İŞE YARAR MI?
    Op Dr Atilla Kaya
    Yarayabilir saede kılcal damar şeklinde olanalrda kesin işe yarar denebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Önerileri © 2017